wet za wet

Wielki słownik ortograficzny PWN

Słownik języka polskiego PWN

wet za wet «odpłacenie złem za zło»

Porady językowe

wizytówka
20.01.2003
Dzień dobry!
Jestem lekarzem weterynarii. Razem z mężem prowadzę prywatną praktykę. Problem polega na tym, jak zredagować wizytówkę, na której oba nasze imiona i nazwiska poprzedzone będą skrótem lek. wet. Czy należy napisać: lek. wet. Alina Borkowska i lek. wet. Artur Borkowski, czy raczej lek. lek. wet. Alina i Artur Borkowscy? Z edytorskiego punktu widzenia lepiej byłoby ograniczyć się do jednego skrótu tytułu, ale z kolei wskazuje to na wykonywanie tego zawodu tylko przez osobę następującą po skrócie. Proszę o komentarz i wskazówkę, dziękuję bardzo za pomoc.
lek.wet. Alina Borkowska
kiła
16.10.2008
Czy mogą Państwo wyjaśnić, skąd wzięło się słowo kiła? Niestety w Wielkim słowniku etymologiczno-historycznym ani w trzytomowym Słowniku języka polskiego PWN, ani u Kopalińskiego nic o tym nie ma, a w internecie nie sposób wyłowić ziarno spośród plew.
Pozdrawiam serdecznie,
Krzysztof Kiciak

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... stąd, jak bydło, wie pan kto... za Odrę wygnali. Że wet za wet, złem za zło doznane. Ja byłam dzieckiem wtedy... ja ich...
  • ... zawodowa najbardziej narażona na bandyckie ataki, siłą faktu wyznają zasadę "wet za wet". Jednakże, co jest warte podkreślenia, nie są oni w swych...
  • ... uśmiechy i długie paznokcie polują za oceanem na męskie pośladki. Wet za wet: skoro oni nas mogą, to my ich też możemy!
    Natomiat...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego