wszechczasów

Porady językowe

wszech czasów
12.09.2003
Mam pytanie związane z pisownią wszechczasów. Otóż w słowniku ortograficznym PWN-u podaje się tylko jedną pisownię – oddzielną: wszech czasów, natomiast w innych wydawnictwach PWN-u konsekwentnie odnajduję wszechczasów (np. w encyklopedii, hasło: Paganini). Dlaczego tak jest? I jaka jest poprawna forma?
sportowiec wszech czasów
16.01.2015
Czy dopuszczalna jest już pisownia łączna określenia wszech czasów? W Praktycznym słowniku współczesnej polszczyzny pod red. H. Zgółkowej (t. 46, s. 219) czytamy: „wszechczasy ('czas jako absolut, każdy czas'), w dop. l. mn. wszechczasów i przykłady: sportowiec, artysta, przebój itp. wszechczasów. Może to krok w dobrym kierunku? Przedrostek wszech- z rzeczownikami piszemy przecież razem.
sługa Boży
27.02.2007
Szanowni Państwo,
moje pytanie wiąże się ze słowem sługasłudzy. Słownik języka polskiego PWN podaje, że występuje ono zarówno w rodzaju żeńskim, jak i w męskim. Jeśli chodzi o użycie go w odniesieniu do duchownych Kościoła (w sensie Słudzy Boży i oczywiście chodzi tu tylko o mężczyzn), czy powinno się stosować tylko formę męskoosobową: słudzy, sługów, a nie np. sług?
Pozdrawiam serdecznie
Maria

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... cenach konkurencyjnych, bo dziesięć procent taniej od innych.
    Najsłynniejszy amant
    wszechczasów nie znalazł jednak zrozumienia dla swego pomysłu. Więcej szczęścia miał...
  • ... paczką spotkamy się w klubie bilardowym. "W porządku, zagramy mecz wszechczasów!" Ń ucieszona krzyknęłam w telefon. Nie chciałam iść do klubu...
  • ... aktora przełomu stulecia, Forbesa Robertsona, przekazywali sobie kolejni wyznawcy dramaturga wszechczasów - Henry Ainley, Michael Redgrave, Peter O'Toole. W przyszłości Kenneth Branagh...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego