wszelkie prawa zastrzeżone

Słownik języka polskiego PWN

wszelkie prawa zastrzeżone «formuła zamieszczana na książkach, płytach itp., zabraniająca ich publikowania przez inne wydawnictwa»

Porady językowe

znak ©
26.03.2008
Szanowni Państwo!
Zastanawia mnie, która z form stosowanych w stopkach redakcyjnych serwisów internetowych jest bardziej poprawna: „Wszystkie prawa zastrzeżone” czy „Wszelkie prawa zastrzeżone”?
Stopki często zawierają również zastrzeżenie „Copyright ©”. Czy użycie jednocześnie znaku © i zaraz za nim jego tekstowego odpowiednika Copyright jest uzasadnione? W końcu zarówno znak i słowo mają to samo znaczenie.
Symbol paragrafu i wyróżnienia tytułów aktów prawnych
20.02.2019
Jak prawidłowo zapisywać (i składać) formuły z tekstów prawniczych? Czy po symbolu § stawiać spację przed liczbą? Po skrócie art. to robimy, przed paragrafem tego artykułu też. Jak z pochylaniem i wielkimi literami w nazwach ustaw, rozporządzeń i kodeksów? Należy je odmieniać czy zostawiać np. „w ustawie Prawo o ruchu drogowym”? Czy dobrze kojarzę, że nie jest to nigdzie jednoznacznie określone?
specjalna strefa ekonomiczna
4.07.2003
Witam serdecznie!
Nie udało mi się znaleźć odpowiedzi ani w korpusie, ani w archiwum poradni. Chodzi mi o wyrażenie: specjalne strefy ekonomiczne. Piszemy wielką czy małą literą? Nie jest to regularna organizacja, co więcej, mówi się przecież o TZW. specjalnych ... Niemniej jednak bardzo ważna jest dla mnie jednoznaczna odpowieź (jeśli takowa istnieje).
Dzięuję za pomoc.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... zabawki. Myślę sobie: "a gdyby to była litera..." - Nic nowego. Wszelkie prawa zastrzeżone, copyright by Gutenberg.
  Jurek macha ręką gestem zaprzeczenia.
  - Zgoda, stolarzu...
 • ... sieci GSM.
  www.consumer.philips.com
  (c) Philips Consumer Communications
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Ref. 02 / 01 / Philips fisio 620Fisio jest znakiem towarowym firmy...
 • ... Sp. z 0.0.
  1 Sierpnia 8
  02.134 Warszawa
  Wszelkie prawa zastrzeżone

  Odwołanie w niniejszej publikacji do produktów lub usług IBM nie...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego