wyjaśniać

Wielki słownik ortograficzny PWN

wyjaśniać -am, -ają

Słownik języka polskiego PWN

wyjaśnićwyjaśniać
1. «uczynić coś zrozumiałym»
2. «podać powody, motywy»
wyjaśnić sięwyjaśniać się
1. «stać się zrozumiałym»
2. «stać się jaśniejszym niż poprzednio»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

Cieszyć się powodzeniem i języczek u wagi
5.10.2018
Szanowni Państwo,
nurtuje mnie, czy zwrot cieszyć się powodzeniem jest poprawny? W Słowniku języka niby-polskiego z 1978 roku autorstwa Walerego Pisarka natrafiłam na ten zwrot (jak również inne: cieszyć się zdrowiem / popularnością) wymieniony wśród pozostałych „rażących poczucie językowe”, niepoprawnych.
Poproszę również o rozwianie wątpliwości dotyczące zwrotu języczek u wagi – czy oprócz dosłownego ma on także znaczenie przenośne? Co oznacza, w jakich sytuacjach się go używa?
Dziękuję.
dlatego (,) że
19.11.2014
W Słowniku interpunkcyjnym J. Podrackiego i A. Gałązki na s. 132 jest następujące wyjaśnienie: „dlatego – wyraz zapowiadający zdanie składowe (podrzędne przyczynowe), wyjaśniające sytuację opisaną w zdaniu głównym. Stawiamy przecinek po dlatego, a przed że”. I poniżej: „dlatego że – połączenie wyrazów wprowadzające zdanie składowe (podrzędne przyczynowe), wyjaśniające sytuację opisaną w zdaniu głównym. Przecinek stawiamy przed całym wyrażeniem”. Przyznam, że nie rozumiem różnicy.
Kennedy i Castiglione
25.11.2013
Obejrzałem kiedyś wykład prof. Miodka, który wyjaśniał, że nazwiska obce typu Kennedy powinny mieć w odmianie apostrof przed polską końcówką (Kennedy'ego etc.), ponieważ nie wymawia się głoski zapisywanej przez y. Nikt jednak nie mówi [kenedego], a raczej [kenediego], zatem głoska pozostaje (czy raczej zmiękczenie jak w wyrazie dieta). Z kolei nikt nie wymaga stawiania apostrofu przy nazwiskach typu Castiglioni, choć w wymowie końcówka brzmi tak samo, jak u Kennedy'ego. Jak to więc z tym jest?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... Dopiero teraz dociera do mnie sens jej przekazu. Panie Murzynki wyjaśniają szybko, że nie są żadnymi "prostitutes", są jak najbardziej "free...
  • ... do głowy nie przyszło, że Hermie (tak się im przedstawiłam, wyjaśniając, że to zdrobnienie od Herminii, bo takie niezwykle rzadkie imię...
  • ... niedawno TVP w króciutkich programach emitowanych wieczorem, z własnej inicjatywy wyjaśniała i zachwalała plan Hausnera.
    To były najtrudniejsze czasy - w odwecie...

Encyklopedia PWN

wyjaśnianie, eksplanacja,
poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, dlaczego zaistniał, stwierdzony uprzednio, stan rzeczy lub dlaczego zachodzi, również wcześniej stwierdzona, prawidłowość.
metodol. rodzaj wyjaśniania, które polega na ustalaniu następstw między zdarzeniami.
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego