z życiem

Wielki słownik ortograficzny PWN

Porady językowe

z życia szkoły
11.01.2013
Dzień dobry,
chciałam zapytać, jak poprawnie odmienić skrót od wychowanie fizyczne (dotyczy przedmiotu w szkole). Chciałam również zapytać, czy poniższe zdanie jest poprawne: „Dlatego wychowawca musi tworzyć bogate środowisko informacyjne i dobierać odpowiednie jakościowo informacje”.
Z poważaniem
z każdym słowem
27.01.2011
Nurtuje mnie kwestia, czy połączenia z każdym i za każdym są równorzędne, tzn. czy można ich używać zamiennie. Czy poprawne jest „Za każdym słowem Jacka Ania czuła się coraz gorzej”, „Za każdym ciosem uciekało z niego życie”, „Za każdym pociągnięciem pędzla...” itp.? Wydaje mi się, że powinno być jednak z każdym słowem, z każdym ciosem i z każdym pociągnięciem pędzla, ale nie wiem, jak to uzasadnić. Bardzo proszę o wyjaśnienie.
Pozdrawiam,
W.T.
z rokiem czy bez roku?
2.02.2012
Czy należy po dacie – która wskazuje dzień, miesiąc, rok – pisać dodatkowo słowo rok? Dla przykładu podaję dwa zdania:
16 stycznia 2012 roku odbył się konkurs fotograficzny organizowany dla uczestników Studenckiego Naukowego Koła Fotograficznego.
16 stycznia 2012 odbył się konkurs fotograficzny organizowany dla uczestników Studenckiego Naukowego Koła Fotograficznego.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... z "Nie" i Janusz Rolicki z "Trybuny" obok Tomasza Wołka z "Życia" i Piotra Wierzbickiego z "Gazety Polskiej". Marszałek Sejmu Maciej Płażyński...
 • ... będzie nam bardzo brakowało - Cześć Waszej pamięci.
  Waldemar Szymański

  Przedruk
  z ŻYCIA KUTNA - 9 Października 2001
  JAK TO NA MISTRZOSTWACH (POLSKI) BYWAŁO...
 • ... mi się, tak, jak chciałbym, ale to mnie nauczyło walki z życiem. Bo życie to jest jedna wielka walka. Nauczyło mnie po...

Encyklopedia PWN

popularny dwutygodnik, wydawany od 1995 we Wrocławiu;
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego