z zegarkiem w ręku

Porady językowe

w zegarku czy z zegarkiem?
30.11.2006
Witam serdecznie,
jak poprawnie należy powiedzieć: „Weszłam do wody w zegarku” czy „z zegarkiem”? Chodzi mi o sytuację, w której wchodzę do wody, mając zegarek na ręce.
Pozdrawiam
w reku - w ręce
25.01.2002
Chciałem wyrazić wielkie zadowolenie z Pańskiego powrotu do TVP. Dzień, w którym Pan ogłosił swoje z niej odejście, był dla mnie dniem bardzo smutnym. Teraz pytanie. Zawsze mnie uczono, że mieć coś w ręku znaczy trzymać jednocześnie w dwóch rękach i dodatkowo muszą to być ręce należące do jednej osoby. Z wielkim smutkiem stwierdzam, że teraz zgodnie telewizją, prasą i radiem nosi się zegarek na lewym reku albo skrzypce trzyma się w lewym, a smyczek w prawym ręku. Z trzech słowników, które mam, jeden przy haśle ręka pisze Ms l.p. ręce lub ręku. Dwa inne wyraz ręku przypisują liczbie mnogiej.
Składam Panu wyrazy szacunku -
Józef Krygowski

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... technika grania sprawnie, szybko, na scenie zawsze jest rozprowadzający, który z zegarkiem w ręku lub chorągiewką kieruje akcją."
  I ciach!
  Niestrudzeni sprawozdawcy zachłystują się...
 • ... reguł gloryfikujących higienę i dyscyplinę, odrzucił zimny wychów i karmienie z zegarkiem w ręku oparte na zasadach naukowego żywienia w hodowli zwierząt, zastępując je...
 • ... względu na zgubne skutki siadania dziecku na głowie;
  - karmienie noworodka
  z zegarkiem w ręku (Milska-Wrzosińska: - Przeszło dwadzieścia lat temu lekarze dawali niemal do...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego