złoty deszcz

Słownik języka polskiego PWN

Porady językowe

dżedżochron, pokładnik, tugo
11.04.2014
Witam.
Ostatnio wśród młodzieży (do której jeszcze poniekąd należę) słyszę „dziwne słowa”, jak np. dżedżochron (zamiast parasola) i pokładnik (zamiast kasjera). Źródła tych słów są dość jasne, jednak z jednym słowem nie jest tak łatwo: z tugo, które (jak wywnioskowałem z kontekstu) oznacza mniej więcej smutek. Skąd to mogło się wziąć i co Szanowana Poradnia o takich działaniach myśli?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
został stworzony czy stworzony został?
13.10.2011
Szanowni Państwo,
chciałbym zapytać o składnię w zwrotach takich jak należy wskazać / wskazać należy, można znaleźć / znaleźć można, został stworzony / stworzony został itp. Czy któreś z tych form są „bardziej poprawne”? Sam za naturalniejszy uważam pierwszy wariant w tych parach, niemniej chciałbym zasięgnąć Państwa opinii. Czy za którąś ze składni przemawiają względy „językoznawcze”, a nie tylko te dotyczące częstotliwości użycia?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... ten fakt ukryć, wykorzystują jednak zaklęcia dziecka sprowadzające na nich złoty deszcz. Wreszcie ucinają skrzydła i manna z nieba przestaje spływać - odmienność...
  • ... sułtanowi sumy idące w miliony dolarów. Ludność nie jest obsypywana złotym deszczem, gdyby tak było - nie doszłoby do powstania.

    Japoński malariolog zjawia...
  • ... drugie, obite siatką, buchnęło tchnienie upału. Wyszli na werandę obrosłą "złotym deszczem''. Gęsty, cienisty kożuch listowia zaszeleścił jak poruszony podmuchem wiatru. Jaszczurki...

Encyklopedia PWN

bot. roślina krzewiasta, → forsycja, także → złotokap.
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego