za długo by

Wielki słownik ortograficzny PWN

Porady językowe

długo działające i krótko działające
23.09.2004
Szanowni Państwo!
Od jakiegoś czasu pracuję jako redaktor w wydawnictwie medycznym. W wielu publikacjach pojawiają się wyrażenia: długodziałające i krótkodziałające beta2mimetyki (typ leków przeciwalergicznych). Mam pytanie: jaka jest pisownia wyrazów: długodziałające i krótkodziałające? Łączna czy oddzielna? Zaznaczam, że nigdy nie znalazłam wypowiedzi, w której pojawiłoby się: beta2mimetyki działające krótko albo beta2mimetyki działające długo.
Z góry dziękuję za odpowiedź,
Anna Durajska
na długo zanim
25.06.2008
Szanowni Państwo!
spotykam w tekstach kolokację na długo zanim, np. „Przyjadę na długo zanim zacznie się lato”. Czy to poprawne (a jeśli tak, to czy przed zanim powinien być przecinek? wydaje mi się, że mógłby on nieco zmieniać sens, oznaczając, że ta osoba przyjedzie na długo), czy też powinno się pisać na długo przed tym, nim (jak) zacznie się lato?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Można by dopuścić przysłówek niechcąco
18.10.2018
Czemu piszemy niechcący, a nie niechcąco? Ta druga forma jest zbudowana analogicznie do innych przysłówków, a jednak jest niepoprawna.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... i jak napisał Gall: "wiele dokonał dzieł rycerskich, których wyliczanie za długo by trwało". Wkrótce jednak "stał się przedmiotem nienawiści wszystkich sąsiadów, a...
  • ... mi się refleksje, ale o tym wolę nie pisać, bo za długo by było... A potem wskoczyłam w tramwaj, metro i autobus i...
  • ... tam siedzi, kazałem mu pójść do niego. A do Warszawy za długo by trwało.
    - To może by ktoś z nas?
    - Wykluczone, wszyscy gramy...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego