zatem

Wielki słownik ortograficzny PWN

zatem (więc) ,
zatem by (zatem aby)

Słownik języka polskiego PWN

zatem I
1. «spójnik przyłączający zdania lub wyrażenia, które przedstawiają skutek tego, o czym była wcześniej mowa, lub wniosek wynikający z treści poprzedniego zdania, np. Masz gorączkę, zatem jesteś chory.»
2. «spójnik w połączeniu a zatem wprowadzający inną charakterystykę tego, o czym wcześniej była mowa, np. Mam spotkanie z mężem mojej córki, a zatem z moim zięciem.»
zatem II «partykuła wprowadzająca w połączeniu a zatem nawiązanie do poprzedzającego kontekstu lub do sytuacji, np. Chciałabym z wami o czymś porozmawiać. – A zatem siądźmy.»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

Poprawność zdań
13.01.2016
Szanowni Państwo,
czy poniższe zdania są poprawnie zbudowane:
  1. Cieszy nam duże zainteresowanie czasopismem i stale rosnąca liczba czytelników, świadczące o potrzebie istnienia na rynku takiego magazynu.

  2. Przywiązywał dużą wagę do rozwoju wyobraźni i wrażliwości estetycznej dzieci, kształtowanych przez kontakt ze sztuką.

  3. Jest to na pewno jedną z zasadniczych przyczyn niepowodzeń.


Z poważaniem
A.K.
Trzećtarł, ale wrzećwrzał
27.04.2016
Dlaczego od czasowników mrzeć, trzeć, przeć itp. mamy: marł, tarł, parł, a od wrzeć, ujrzećwrzał, ujrzał?

Z góry dziękuję za odpowiedź
Łukasz
Dwóch Grześków zjadło grześki
31.01.2017
Szanowni Państwo,
uprzejmie proszę o odpowiedź, jak odmieniać nazwę wafelka Grześki. Czy należy ją odmieniać tak jakby chodziło o dwóch Grześków? Na opakowaniu wafelka są dwie chłopięce buzie, co sugeruje, że jednak chodzi o imiona. Czy w takim razie w sklepie powinienem powiedzieć: Poproszę (tych) Grześków, (te) Grześki"? Czy może należy tę nazwę traktować jak przymiotnik i poprosić w sklepie o Grześkiego? A może jednak powinienem prostu powiedzieć: Poproszę Grześka.

Ciekawostki

ZATEM
Kiedyś było jeszcze zaczem, a potem zaczym – co było pisane łącznie, gdy wyrażało ogólną relację czasowej następczości, nie wskazując na żadne konkretne pytające lub względne co.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... rezygnację ze specjalnych rozwiązań przejściowych, korzystnych z punktu widzenia ubezpieczonego.
    Zatem, jeżeli właśnie dobiegasz 50-tki, dwa razy pomyśl, zanim zdecydujesz...
  • ... wzrosły zarobki w górnictwie, gdzie była ujemna rentowność. Trzeba mieć zatem jasność, że tam, gdzie winduje się płace bez związku z...
  • ... Brygida Liśkiewicz. - Zespół Myslovitz to grupa z górnej półki, a zatem jej występ musi kosztować - tłumaczy. - Pieniądze z biletów przeznaczone zostaną...

Synonimy

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego