Słownik języka polskiego PWN
Porady językowe
Czy używanie i powoływanie się na leksykalną definicję językową dla określeń zboczeniec i wynaturzenie w stosunku do osób homoseksualnych znajduje uzasadnienie językowe? Czy jest dopuszczalne?
Pozdrawiam,
Bartosz Staszewski
czy taka odmiana słowa puzzel (jeden element z całości) jest poprawna w l. poj.: puzzel, puzzla, puzzlowi, puzzel, o puzzlu, z puzzlem. Jaka jest poprawna wymowa: pucel czy puzzel?
Czy jeśli jeden puzzel jest pocięty na kawałki i składamy go, to w zdaniu: „Kiedy złożysz puzzel,... / Kiedy złożysz puzzla,...” powinniśmy użyć biernika (puzzel) czy dopełniacza (puzzla)?
Dziękuję za odpowiedź.
mam pytanie w związku z dość świeżym w polszczyźnie znaczeniem słowa spoiler: ‘psucie komuś przyjemności z oglądania filmu, czytania książki etc. poprzez zdradzanie fabuły’. Jako że wzięło się to od angielskiego czasownika spoil, niektórzy twierdzą, że możemy tylko spoilować (coś komuś). Z drugiej strony to właśnie spoiler utrwalił się już jako tako w polszczyźnie, więc może nic dziwnego, że niektórzy spoilerują. Kto ma rację?
Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Korpus języka polskiego
- ... jest podświetlana. Broń strzelającego - wyposażona w noktowizor. Cel karabin maszynowy zdradza się imitatorem podczerwieni, a grupa piechoty - błyskami wystrzałów. Ćwiczenie może być...
- ... zamiast zdruzgotać przeciwnika, ugania się po prośbie. I ryzykuje wszystko, zdradzając się przed tą neurotyczną małolatą.
- "Białogłowa jest miła dla oczu. Ale... - ... się rozumieć, dawno już odgadł, w czym rzecz, ale nie zdradzał się z tym. Nie chciał psuć karmelicie przyjemności, której ten sposób...