znak rozpoznawczy

Słownik języka polskiego PWN

znak rozpoznawczy «znak liczbowy malowany na końcach drogi startowej samolotu»

Porady językowe

identyfikator
21.02.2014
Mam pytanie dotyczące wyrazów identyfikator i identyfikować. Czy poprawne jest określenie „Numer musi jednoznacznie identyfikować towar” lub „Identyfikator musi być unikalny”? Czy może identyfikator z samej natury jest jednoznaczny i unikalny?
na projekcie
1.04.2012
Kiedyś przywitano mnie słowami: „U nas na projekcie wszyscy jesteśmy na Ty”. Później pracowałem na różnych projektach z setkami ludzi, którzy konsekwentnie twierdzili, że na projekcie w X było dużo pracy, na projekcie z X jest nudno. Zawsze uważałem, że udział bierze się w projekcie, ewentualnie można pracować przy projekcie. Ale trudno mi uwierzyć, że wszyscy otaczający mnie ludzie, posiadający wyższe wykształcenie, się mylą. Czy sformułowanie na projekcie niepotrzebnie mnie drażni?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... rejestrował charakterystyczną obecność izotopów ziem rzadkich. Rohan chciał znowu wziąć znak rozpoznawczy geologa, ale tym razem już się na to nie zdobył...
  • ... także inżynierią genetyczną. Wówczas więc zgodzono się, by za jej znak rozpoznawczy przyjąć fakt przeprowadzania bezpośrednich manipulacji w obrębie DNA.
    Istnieją granice...
  • ... w komplecie stawi się na Placu Zamkowym pod kolumną Zygmunta. Znakiem rozpoznawczym będą papierowe czapeczki na głowach, zrobione z MISIA. O godzinie...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!