[130] 20.31. Przymiotniki jakościowe utworzone od imion własnych

 
20.31. [130] Przymiotniki jakościowe utworzone od imion własnych
Małą literą piszemy przymiotniki jakościowe (odpowiadające na pytanie jaki?, tzn. taki, który poprzez związek z kimś lub też ogólne nawiązanie do jakiejś postaci – czymś się charakteryzuje) utworzone od imion własnych:
epoka zygmuntowska, geometria euklidesowa, ogród jordanowski, porównanie homeryckie, rok mickiewiczowski, syzyfowa praca, wiek balzakowski.
Na szczególną uwagę zasługują tutaj przymiotniki pański oraz boży, które odnoszą się do Chrystusa lub Boga. Jakkolwiek w wielu połączeniach wyrazowych pisze się je małymi literami, to jednak w niewielkiej grupie tych związków tradycyjnie przymiotniki te piszemy wielkimi literami, np.
mieć z kimś krzyż pański, służka pańska, święci pańscy!, ale: Grób Pański (= grób Jezusa w Jerozolimie), Wieczerza Pańska (= nazwa Eucharystii u protestantów), w roku Pańskim, prostować ścieżki Pańskie;
iskra boża, palec boży, pokój boży (ale: Syn Boży, Baranek Boży).
O pisowni wielką literą przymiotników utworzonych od imion własnych – zob. 18.12.1.
 
 
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!