pożywienie

Wielki słownik ortograficzny

pożywić -wię, -wią; -w•cie

Słownik języka polskiego

pożywienie «to, czym się żywią ludzie lub zwierzęta»
pożywićpożywiać «dać jeść komuś»
pożywić siępożywiać się «zjeść coś»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

dwie kalorie
30.09.2003
Zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie różnicy między kalorią, będącą jednostką ciepła w fizyce, i kilokalorią, podawaną na produktach spożywczych, gdyż powstała u nas dyskusja na temat reklamowanych 2 kalorii (cukierki Tic-Tac). To znaczy, czy rzekoma kilokaloria to 1000 x kaloria? Czy jest to błąd rzeczowy na opakowaniu, bo ze względów matematycznych to niemożliwe, by 1 cukierek miał 2000 kalorii.
Dziękuję. Pozdrawiam.
J. Baumgart
Jest to możliwe. W terminologii fizycznej kaloria (w skrócie: cal.) oznacza jednostkę ciepła równą 4,1868 dżula. Kilokaloria (w skrócie: kcal.) to, oczywiście, odpowiednik 1000 cal. Kaloria w znaczeniu ogólnym, określająca wartość energetyczną pokarmów, równa się kilokalorii w znaczeniu fizycznym. Jeśli odchudzając się, chcemy zastosować drakońską „dietę 1 000 kalorii’’, to wartość energetyczna naszego codziennego pożywienia nie powinna przekroczyć 1000 kcal – a to jest 500 tic-taców.
Maria Krajewska, WSz PWN
hasło do krzyżówki?
27.05.2015
Proszę o pomoc w odnalezieniu nazwy własnej osoby, która zajmowała się testowaniem (degustowaniem) pożywienia, zanim spożył je król.
Jeśli chodzi o wino, to w Polsce funkcję tę pełnił podczaszy. Słowo to jednak nie jest nazwą własną, lecz pospolitą. Nazwy własne osobowe to takie jak Janek albo Jan III Sobieski.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
tryb życia
11.05.2008
Proszę o podanie różnic pomiędzy racjonalnym trybem życia a higienicznym trybem życia. Sformułowanie racjonalny tryb życia oznaczało do tej pory poznane rozumem potrzeby, zasady i normy, np. sen i czas snu, ilość potrzebnych witamin w pożywieniu i przemyślane działanie służące życiu. Natomiast sformułowanie higieniczny tryb życia oznaczało stosowanie poznanych zasad i przestrzeganie norm służących zdrowiu. Proszę bardzo o wyjaśnienie mi tej kwestii. To ważna dla mnie sprawa.
Z poważaniem
Jerzy
Być może lekarze mają specjalistyczne defincje tych pojęć, o których nie wiem. Z czysto językowego punktu widzenia mogę powiedzieć, że racjonalny tryb życia jezt zgodny z logiką i rozsądkiem, a higieniczny tryb życia jest zgodny z nakazami higieny. Można sobie wyobrazić okoliczności, w których racjonalne będzie prowadzenie życia niezgodnego z nakazami higieny, jak również takie, w których przestrzeganie tych zasad byłoby nieracjonalne.
Mirosław Bańko, PWN

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... opłacalne, pośrednio także dla ludzi cierpiących na brak odpowiedniej ilości pożywienia. Z danych FAO (Wydziału ds. Gospodarki i Wyżywienia przy ONZ...
  • ... nie muszą więc nosić na statku skafandrów. Będą jeść syntetyczne pożywienie bez smaku. Produkty mają postać półpłynną i wyciska się je...
  • ... zajęciach nie przeszkadza i jest źródłem rozrywki, nie mówiąc o pożywieniu.
    - Prawie każdy łowi, mówi pani.
    - Tak.
    - Czterdziestu na zmianie dziennej...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego