O poradni

Witamy Państwa w Poradni Językowej PWN, która w 2018 r. została laureatem Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej.

 

Nasza Poradnia działa pod kierunkiem prof. Katarzyny Kłosińskiej z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, przewodniczącej Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Pomagają jej eksperci – dr hab. Adam Wolański oraz prof. Kazimierz Sikora. W poprzednich latach z Poradnią współpracowali m.in.: prof. Małgorzata Marcjanik, prof. Jerzy Bralczyk i dr hab. Maciej Malinowski. Od początku powstania Poradni, przez kilkanaście lat prowadzona była przez prof. Mirosława Bańkę.

 

Odpowiadamy na Państwa pytania dotyczące spraw językowych, a zwłaszcza poprawności i użycia języka. Najciekawsze pytania i odpowiedzi publikujemy wraz z podaniem autora pytania i odpowiedzi (posługujemy się dokładnie takim podpisem, jaki został umieszczony w zapytaniu); zastrzegamy sobie również prawo do ew. skrótów bądź koniecznych poprawek. Wysłanie pytania do bezpłatnej Poradni Językowej PWN równoznaczne jest ze zgodą na jego publikację. Prosimy także o zapoznanie się z Polityką prywatności serwisu.

 

Zachęcamy Państwa do lektury opublikowanych pytań i odpowiedzi oraz do dzielenia się z nami swoimi wątpliwościami językowymi.

 

Uwaga, w bezpłatnej Poradni Językowej PWN:

 • odpowiadamy tylko na jedno pytanie zadane w wiadomości, chyba że kolejne pytanie dotyczy tego samego problemu

 • nie odrabiamy lekcji, nie rozwiązujemy zadań studenckich ani szkolnych

 • nie piszemy wypracowań, prac semestralnych, rocznych itp.

 • nie sporządzamy bibliografii

 • nie odpowiadamy na pytania zadane w konkursach, teleturniejach itp. i nie oceniamy poprawności odpowiedzi na takie pytania

 • nie wypowiadamy się (na razie) na temat pochodzenia poszczególnych nazwisk

 • nie interpretujemy tekstów ustaw i aktów prawnych niższego rzędu

 • nie przygotowujemy ekspertyz na potrzeby postępowań sądowych, raportów, publikacji naukowych itd.

 • nie przyjmujemy tekstów do korekty i redakcji, nie oceniamy pod żadnym kątem – ani normatywnym, ani stylistycznym, leksykalnym czy gramatycznym

Najnowsze porady

 • mól, mol i mule

  26.05.2024
  26.05.2024

  Szanowni Państwo,


  jaka jest różnica w znaczeniu między słowami „mól” i „mol”? Czy istnieje liczba pojedyncza od słowa „mule” w znaczeniu 'owoce morza'? Z góry dziękuję za odpowiedź.


  Z pozdrowieniami

  Mikołaj Petryga

 • kajakowy i kajakarski

  26.05.2024
  26.05.2024

  Dzień dobry.

  Mam pytanie. Czy kajakowy i kajakarski można używać zamiennie. I czy któraś z form jest niepoprawna?

 • Analiza składniowa wypowiedzenia pojedynczego

  26.05.2024
  26.05.2024

  Dzień dobry,

  zwracam się z prośbą o pomoc przy określaniu części zdań : Inkowie przechowywali suszone ziemniaki przez dwadzieścia lat. Inkowie - podmiot gramatyczny, przechowywali - orzeczenie czasownikowe, ziemniaki - dopełnienie bliższe, suszone - przydawka.... czy przez dwadzieścia lat należy traktować jako całość i będzie to okolicznik czasu, bo jest to odpowiedź na pytanie jak długo? Podobnie w zdaniu Są pilnymi uczniami w drugim semestrze nauki. Oni - podmiot domyślny, są uczniami - orzeczenie imienne, pilnymi - przydawka, w semestrze - okolicznik czasu (kiedy?), drugim - przydawka, nauki - przydawka. Czy prawidłowo określiłam części zdania?

 • Otwarcia szachowe

  25.05.2024
  25.05.2024

  Dzień dobry,

  w teorii szachów wyróżnia się tzw. debiuty szachowe (inaczej: otwarcia szachowe), które mają swoje nazwy, np. „Obrona sycylijska”, „Partia włoska”, „Gambit królewski” itp. Czy traktować je jak nazwy własne i zapisywać od wielkiej litery, czy właściwszy byłby zapis małą literą?

 • Kłopot interpunkcyjny

  25.05.2024
  25.05.2024

  Szanowni Państwo, czy we wskazanych miejscach powinny być użyte przecinki? Poznał szefa Wydziału Wywiadowczego(,) mjr. Jana Krygiera(,)... lub: Dnia 31 lipca Komendant Główny AK(,) gen. Tadeusz Komorowski(,) ... Wydawałoby się, że tytuły są tu równorzędnymi przydawkami rzeczownymi i przecinki powinny występować.

  Z pozdrowieniami, A.B.

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego