O poradni

Witamy Państwa w Poradni Językowej PWN, która w 2018 r. została laureatem Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej.

 

Nasza Poradnia działa pod kierunkiem prof. Katarzyny Kłosińskiej z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, przewodniczącej Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Pomagają jej eksperci – dr hab. Adam Wolański oraz prof. Kazimierz Sikora. W poprzednich latach z Poradnią współpracowali m.in.: prof. Małgorzata Marcjanik, prof. Jerzy Bralczyk i dr hab. Maciej Malinowski. Od początku powstania Poradni, przez kilkanaście lat prowadzona była przez prof. Mirosława Bańkę.

 

Odpowiadamy na Państwa pytania dotyczące spraw językowych, a zwłaszcza poprawności i użycia języka. Najciekawsze pytania i odpowiedzi publikujemy wraz z podaniem autora pytania i odpowiedzi (posługujemy się dokładnie takim podpisem, jaki został umieszczony w zapytaniu); zastrzegamy sobie również prawo do ew. skrótów bądź koniecznych poprawek. Wysłanie pytania do bezpłatnej Poradni Językowej PWN równoznaczne jest ze zgodą na jego publikację. Prosimy także o zapoznanie się z Polityką prywatności serwisu.

 

Zachęcamy Państwa do lektury opublikowanych pytań i odpowiedzi oraz do dzielenia się z nami swoimi wątpliwościami językowymi.

 

Uwaga, w bezpłatnej Poradni Językowej PWN:

 • odpowiadamy tylko na jedno pytanie zadane w wiadomości, chyba że kolejne pytanie dotyczy tego samego problemu

 • nie odrabiamy lekcji, nie rozwiązujemy zadań studenckich ani szkolnych

 • nie piszemy wypracowań, prac semestralnych, rocznych itp.

 • nie sporządzamy bibliografii

 • nie odpowiadamy na pytania zadane w konkursach, teleturniejach itp. i nie oceniamy poprawności odpowiedzi na takie pytania

 • nie wypowiadamy się (na razie) na temat pochodzenia poszczególnych nazwisk

 • nie interpretujemy tekstów ustaw i aktów prawnych niższego rzędu

 • nie przygotowujemy ekspertyz na potrzeby postępowań sądowych, raportów, publikacji naukowych itd.

 • nie przyjmujemy tekstów do korekty i redakcji, nie oceniamy pod żadnym kątem – ani normatywnym, ani stylistycznym, leksykalnym czy gramatycznym

Najnowsze porady

 • nora-obora

  30.05.2024
  30.05.2024

  Szanowni Państwo!

  W popularnym polskim thrillerze prawniczym bohaterowie określają jedno z pomieszczeń w kancelarii terminem noraobora. Wyraz ten występuje w tekście nie tylko w mianowniku, spotykamy wyrażenia „do noryobory” i „w norzeoborze”. Czy taka pisownia jest poprawna, czy też powinien zostać użyty dywiz: nora-obora, do nory-obory, w norze-oborze?


  Z wyrazami szacunku

  Student

 • Imię Clothilde

  30.05.2024
  30.05.2024

  Jak odmieniać imię Clothilde?

 • Załamać ręce

  30.05.2024
  30.05.2024

  Szanowni Państwo,

  moje pytanie jest zapewne dosyć nietypowe, ale chciałbym wiedzieć, jak właściwie wygląda czynność, którą określa zwrot „załamywać ręce”? Nie ukrywam, że opis zawarty w Słowniku języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego „wygiąć na zewnątrz dłonie splecione palcami na znak rozpaczy” jest dla mnie trudny do wyobrażenia; nie przypominam sobie także, bym spotkał się z tak opisanym gestem.

 • satysfakcja

  29.05.2024
  29.05.2024

  Szanowni Państwo. Chciałbym zapytać, a właściwie się dowiedzieć, bo już pytam, czy nie za dużo w wypowiedziach naszych rodaków słowa satysfakcja. Coraz rzadziej słyszę, żeby ktoś powiedział, że jest zadowolony, uradowany, a często, prawie na okrągło, słyszę usatysfakcjonowany, satysfakcja itd. Uszy od tej satysfakcji puchną. Co Państwo na to? Z uszanowaniem Mirek

 • Nazwy bitew

  29.05.2024
  29.05.2024

  Mam wątpliwości co do zapisu wydarzenia jakim była bitwa i właśnie „bitwa o Monte Cassino” czy „bitwa pod Monte Cassino”? W Google pojawiają się obydwie formy.

  Pozdrawiam serdecznie

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego