O korpusie

Korpus to dowolny zbiór tekstów, w którym czegoś szukamy...

Korpus tekstów musi być odpowiednio zrównoważony gatunkowo, chronologicznie, stylowo, terytorialnie i pod innymi względami, np. ze względu na wiek i płeć autorów. Rodzaj zrównoważenia korpusu zależy od celów, jakim korpus służy.

Nasz korpus tekstów polskich to fragment słownikowej kuchni, czyli autentyczny materiał językowy, na którego podstawie opisujemy znaczenia słów i konstrukcji. Pojedyncze zdania z tekstów korpusu zamieszczamy w słownikach jako przykłady ilustrujące znaczenia.

Korpus wykorzystywany do tworzenia słowników ogólnych powinien gromadzić teksty z różnych dziedzin tematycznych, stylów i źródeł.

Zrównoważony tematycznie i gatunkowo Korpus Języka Polskiego PWN liczy 70 milionów słów. Cały korpus, włączając archiwa prasowe i klasykę literacką od średniowiecza, zawiera 100 milionów słów. Składa się z tekstów książek, czasopism, druków ulotnych i akcydensowych (np. reklam, instrukcji obsługi, regulaminów, ulotek wyborczych), stron internetowych oraz tekstów mówionych. W porównaniu z innymi korpusami na świecie nasz zbiór zawiera dość dużo tekstów literackich. Postanowiliśmy bowiem uwzględnić szczególnie żywą w Polsce tradycję autorytetu kulturalnego jako kryterium poprawności językowej.

Wyniki wyszukiwania dla słowa: brzoskwinia

Korpus Języka Polskiego PWN

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... zmęczoną skórę twarzy i szyi.
  DLA CERY NORMALNEJ
  Rozdrobniony miąższ
  brzoskwini rozprowadzamy cienką warstwą na skórze twarzy i szyi z pominięciem...
 • ... gazowym. Zmywamy po 20 minutach.
  DLA CERY NORMALNEJ
  Rozdrobniony miąższ
  brzoskwini rozprowadzamy cienką warstwą na skórze twarzy i szyi z pominięciem...
 • ... Mięso możesz udekorować owocami z puszki - na przykład mandarynkami albo brzoskwiniami - zieloną sałatą i cząstkami pomidorów.
  RADA: resztki pieczonego schabu możesz...
 • ... polać owocową galaretką, zieloną
  albo czerwoną. I powsadzać morele czy
  brzoskwinie z kompotu. Najlepszy
  byłby ananas, ale gdzie pani teraz dostanie...
 • ... ma wagę i podchodzą i wie pani ma winogrona, ma brzoskwinie i jeszcze jakie głupoty opowiada, że ona to są krajowe...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego