gender

Wielki słownik ortograficzny PWN

gen•der ndm

Słownik języka polskiego PWN

gender [wym. dżender] «zespół zachowań, norm i wartości przypisanych przez kulturę do każdej z płci»
gender studies [wym. dżender stadys] «interdyscyplinarne studia zajmujące się kulturową i społeczną rolą płci»

Porady językowe

Gender
7.11.2017
W niektórych mediach i środowiskach mówi się o ideologii gender. Czy z punktu widzenia językoznawcy gender ma cechy ideologii?
gender – genderowy
15.12.2010
Witam,
angielski wyraz gender 'rodzaj' czytany jest jako [jen-dər]. Krytyka feministyczna nadała mu nowe znaczenie – płeć kulturowa – i w tym kontekście z niezmienionym zapisem przejęto go do języka polskiego. Zastanawiam się, czy niezmienioną pozostaje także wymowa; tym bardziej, że utworzono od niego m.in. przymiotnik odrzeczownikowy genderowy. Czy przejęcie na grunt języka polskiego wiąże się ze spolszczeniem wymowy?
Pozdrawiam,
Felicyta
gender studies
10.04.2011
Witam serdecznie.
Zwracam się z pytaniem dotyczącym tematu pracy magisterskiej, który brzmi: Antropologiczne założenia Gender Studies w świetle teologii ciała Jana Pawła II. Czy nazwa Gender Studies powinna być pisana wielkimi literami?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!
Artur Janota

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... tego sprawy - mówi prof. Małgorzata Fuszara prowadząca na Uniwersytecie Warszawskim Gender Studies (gender to płeć kulturowa, w odróżnieniu od sex - płci...
  • ... Zajmuje się głównie stereotypami płci; jej książka "Sex and Psyche; Gender and Self Viewed Cross-Culturally" uchodzi za wiodącą w tej...
  • ... mówi prof. Małgorzata Fuszara prowadząca na Uniwersytecie Warszawskim Gender Studies (gender to płeć kulturowa, w odróżnieniu od sex - płci biologicznej).

    Świat...

Encyklopedia PWN

gender studies
[dżẹndər stạdız; ang.],
interdyscyplinarne studia nad problematyką płci ujmowaną w kategoriach społeczno-kulturowych, a nie biologiczno-anatomicznych (płeć kulturowa).
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego