drzwiczki

Wielki słownik ortograficzny PWN

drzwiczki -czek

Słownik języka polskiego PWN

drzwi «ruchoma płyta zamykająca otwór wejściowy do budynku lub jakiegoś wnętrza»
• drzwiowy • drzwiczki

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

Drzwiczki
27.12.2015
Czy słowo drzwiczki czyli ‘małe drzwi’ jest poprawnym słowem i czy mogę użyć tego wyrazu przy takim zdaniu: W drzwiczce lewej nie ma otworów?
Z góry dziękuje za pomoc!
Co łączy skrzypce, grabie i rodziców?
25.02.2014
W Słowniku poprawnej polszczyzny PWN przy haśle liczebniki zbiorowe jest informacja, że łączą się one z NIEKTÓRYMI rzeczownikami mającymi tylko liczbę mnogą. Jak ocenić, które rzeczowniki należą do tego grona?
kaferek
9.10.2003
Jestem architektem z woj. wielkopolskiego, ukończyłam uczelnię w Poznaniu, mieszkam w Jarocinie. Od dziecka spotykałam się ze słowem kaferek określającym lukarnę. Słowa tego używali moi wykładowcy na studiach, rozumieją je wszyscy moi znajomi (również nie związani z branżą) i klienci, a ostatnio nawet spotkałam je w oficjalnym piśmie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu. Od kilku lat usiłuję znaleźć je w różnych słownikach – bezskutecznie. Nie wyszukuje go też żadna wyszukiwarka internetowa. Proszę powiedzieć, czy wolno nam używać tego słowa, skąd się wzięło i tak powszechnie przyjęło, z jakiego języka się wywodzi. Bardzo mnie to interesuje!
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... 81
  PROJEKTOWANIE - PRODUKCJA - MONTAŻ
  MEBLE KUCHENNE, MEBLE ŁAZIENKOWE
  NA WYMIAR:
  DRZWICZKI I BLATY
  AKCESORIA KUCHENNE HURT - DETAL
  MAGAZYN TEL. 771-26...
 • ... jeszcze nigdy, chętnie bym się zatrzymał, ale Ksiądz uchylił nieduże drzwiczki, za którymi ujrzałem schody jeszcze węższe, pnące się w górę...
 • ... kawałku. Zgierz, Andrzejów, Gałkówek, coraz bardziej wilgotno i leśnie. Trzaskają drzwiczki trzeciej klasy, na stacjach narasta zapach bab z płachtami przesiąkniętymi...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego