efekty specjalne

Słownik języka polskiego PWN

efekty specjalne «obrazy trikowe tworzone komputerowo w studiu filmowym»

Porady językowe

Practical effects po polsku
20.06.2017
Mam pytanie odnośnie angielskiego zwrotu practical effects. Czy jest jakikolwiek polski odpowiednik? Stosować kalkę praktyczne efekty czy lepiej jej unikać? A może nazywać je po prostu tradycyjnymi efektami specjalnymi?

Pozdrawiam,
Tomasz Lubczyński
„W szkole na stole...” raz jeszcze
11.02.2012
Witam,
Pytanie dotyczy specyficznych konstrukcji używanych np. w plikach pomocy. Są to zdania rozpoczynające się wieloma następującymi po sobie okolicznikami miejsca (styl i szyk tych zdań narzucają nam klienci, nie możemy tego zmienić), np.
W oknie Definiowanie brył, na karcie Efekty wizualne, w obszarze Efekty 3D, na liście Dodaj efekty specjalne kliknij opcję Głębia.
Wydaje mi się, że przecinki są tu niezbędne, jednak czy orzeczenie też trzeba oddzielić przecinkiem?
Pozdrawiam,

Firefox
12.02.2007
Witam Serdecznie!
Chciałbym zwrócić się do Państwa z prośbą o rozwiązanie problemu dotyczącego skrótu od popularnej przeglądarki Firefox. Na wielu grupach dyskusyjnych są dwie grupy użytkowników. Jedna używa skrótu FF a druga Fx, przez co ciężko dojść do ładu. Większość używa jednak skrótu FF, tłumacząc, ze pochodzi od członów Fire i Fox. Jaka forma jest poprawna? Będę bardzo wdzięczny za rozwiązanie problemu.
Pozdrawiam,
Dominik Kociński

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... je również zilustrować porównaniem do estetyki filmu. Posłuchajmy opowieści prekursora efektów specjalnych, Georgesa Meliesa, który, dzięki technicznemu przypadkowi, sprowadził kino z drogi...
 • ... był kiczowaty
  książka jest dobra
  film wyszedł dennie

  gdyby nie
  efekty specjalne

  to by go w ogóle nie wypromowali
  ej ja tam...
 • ... główną rolę męską (Russell Crowe), za kostiumy, montaż dźwięku i efekty specjalne. Cztery nagrody dostał "Przyczajony tygrys, ukryty smok". Film Anga Lee...

Encyklopedia PWN

efekty specjalne, ang. special effects, SP-EFX, FX, SFX,
film środki manipulacji obrazem, triki, różne kombinacje techniczne stosowane w celu otrzymania obrazu filmowego, którego nie można uzyskać w normalnych warunkach zdjęciowych. Współcześnie e.s. uzyskiwane gł. w wyniku obróbki komputerowej.
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego