epatować

Wielki słownik ortograficzny PWN

epatować -tuję, -tują

Słownik języka polskiego PWN

epatować «celowo zadziwiać lub szokować czymś»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

epatować
26.09.2002
Witam,
Czy słowo epatować ma w dzisiejszym języku polskim zabarwienie negatywne? Czy słusznie kojarzy mi się z czymś nachalnym, obrazoburczym? Mam wrażenie, że używa się tego słowa właśnie w kontekście np. epatowania kogoś jakimś obrazem okrucieństwa czy przemocy. Chyba raczej nie mówi się dziś np. epatował kogoś pięknem, dobrem itp.
Mam rację?
Z góry dziękuję
Krystian
Epatować empatią
12.01.2016
Mam pytanie dotyczące cytatu:
Kiedyś żyłem z zamiarem bycia dobrym, epatującym empatią, walczącym o zwierzęta, żyjącym dla wyższych idei człowiekiem. Dziś śmieszą mnie wszyscy, którzy próbują ratować świat. On jest już dawno martwy.
Czy jest to napisane poprawnie? Jeśli nie, to jak to napisać, by brzmiało dobrze? Wydaje mi się, że wydźwięk powyższego cytatu kole w ucho. Jednak proszę o odpowiedź.
Kłaniam się pięknie
Michał.
jastrzębi polityk?
23.01.2015
W słowniku Oxford-PWN słowo hawkish przetłumaczone jest jako jastrzębi (z kwalifikatorem POL – polityka), jednak w słowniku języka polskiego jastrzębi odnosi się tylko do wzroku. Co po polsku znaczy jastrzębi, gdy jest tłumaczeniem hawkish politician? Agresywny, doskonały, przewidujący, dalekowzroczny?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... Joannie d'Arc), pisał, ze zbytnim chyba pesymizmem, iż nie należy epatować czytelnika nowymi poglądami czy oryginalnością myśli. Nie lubi on bowiem...
  • ... przesłania: Stany Zjednoczone to raj dla demokracji, równości i wolności. Epatowanie widza powiewającą amerykańską flagą - co zdarza się w każdym niemal...
  • ... zamieszkują naszą podświadomość.

    Łagodna drastyczność
    Niektórzy krytycy zarzucają mu, że
    epatuje okropnościami. Artysta odpowiada na to w jednym z wywiadów: "Myślę...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego