ponad wszelką wątpliwość

Porady językowe

białostocki czyżyk
1.06.2014
W Wikisłowniku pod adresem http://pl.wiktionary.org/wiki/czyżyk podane jest jedno ze znaczeń słowa czyżyk jako „reg. białost. mały chłopiec”. Zwraca uwagę liczba mnoga czyżykowie (przecież nie używa się form chłopczykowie, brzdącowie itp.) – czy rzeczywiście tak się ten wyraz odmienia?
bylica głupich
12.03.2010
Inna nazwa estragonu to bylica głupich. Wygląda na to, że albo jest to alternatywna nazwa gatunkowa / ludowa i drugi człon jest rzeczownikiem (z http://www.kamis.pl/index.php/content/view/9/12/: „estragon zwano niekiedy głupichem”), albo też jest to peryfraza z formą dzierżawczą przymiotnika (tak wynikałoby z http://diety.pozmu.net/artykuly-o-sposobach-na-./zdrowie-i-uroda-z-ziolami.html). Czy bylica głupich ma potwierdzenie w słownikach? A może to tylko wymysł internautów?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... za siebie węgle na wodę święconą. Ten ostatni zabieg wykazał ponad wszelką
    wątpliwość
    obecność uroku, lecz to stwierdzenie ulgi choremu nie przyniosło,
    przeciwnie...
  • ... na ocenianiu różnych jego fragmentów na podstawie zdjęć fotograficznych. Udowodniono ponad wszelką wątpliwość znaczący statystycznie wpływ upodobań prowadzącego eksperyment na ostateczny wynik, mimo...
  • ... został odrzucony przez Sejm i dziś stoi przed mission impossible. Ponad wszelką wątpliwość widać, że nie będzie miał większości. Prezydent mimo to brnie...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!