oboje

Wielki słownik ortograficzny

oboje -j•ga, -j•gu, -j•giem
obój oboju; obojów a. oboi

Słownik języka polskiego

oboje, obydwoje «liczebnik zbiorowy odpowiadający liczebnikowi obaj, używany wyłącznie w odniesieniu do osób różnej płci i do dzieci»
obój «dęty instrument drewniany»
• obojowy • oboista • oboistka

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

oboje
18.04.2002
Jaką postać ma w bierniku słowo oboje - oboje czy obojga?
Mówimy np. zeznanie podpisane przez oboje małżonków, nie przez obojga małżonków.
Mirosław Bańko
oboje
16.05.2002
Proszę uprzejmie o wyjaśnienie zasad składni liczebnika zbiorowego oboje. W jakiej liczbie powinno wystąpić orzecznie w czasie teraźniejszym. Przykład: „Oboje uszu MUSI być widoczne” czy „Oboje uszu MUSZĄ być widoczne”?

Dziękuję bardzo.
GD
„Oboje uszu MUSI być widoczne!” Orzeczenie w liczbie mnogiej towarzyszy słowu oboje tylko wtedy, gdy odnosi się ono do par małżeńskich, np. „Oboje rodzice wyjechali”, ale „Oboje dzieci wyjechało”.
Mirosław Bańko
oboje mecenasostwo
4.03.2013
W jaki sposób oboje łączy się z nazwami par małżeńskich w bierniku? Np. kogo? co? Oboje mecenasostwo czy oboje mecenasostwa? Wg WSPP jest to związek zgody, ale wg Słownika wyrazów trudnych i kłopotliwych chyba związek rządu (dopełniaczowy), bo taki rząd mają liczebniki zbiorowe, np. dwoje.
„Oboje mecenasostwo przybyli, czas przywitać oboje mecenasostwa”. Bardziej znanym przykładem tej grupy rzeczowników są wujostwo, o których wspomniany w pytaniu SWTiK notuje: „wujostwo odmieniamy jak państwo w znaczeniu 'para małżeńska': witać drogich wujostwa (nie ! drogie wujostwo) i siąść przy drogich wujostwu (nie ! przy wujostwie). Por. też hasło oboje, obydwoje w tym samym słowniku, z przykładem: „Widziano oboje państwa młodych (i oboje wujostwa)”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... Tripplehorn (rywalka Gwyneth Paltrow w "Przypadkowej dziewczynie"), ale rozstali się - oboje stwierdzili, że nie są dla siebie stworzeni. A potem zakochał...
  • ... zuchwalca, ale wstać teraz byłoby jakąś nieprzyzwoitą manifestacją. Męczymy się oboje, ale widocznie ją więzi też ta sytuacja, bo nie odchodzi...
  • ... i nie marudził, że taniej byłoby wypożyczyć kasetę wideo. Chyba oboje zrozumieliśmy, że trzeba pójść na kompromis.    Cosmosonda:

    Czy w twoim...

Encyklopedia

instrument muz. z grupy aerofonów stroikowych (aerofony);
państwo wł. złożone z Sycylii i południowej części Płw. Apenińskiego, ze stolicą w Neapolu;
obój miłosny, wł. oboè d’amore,
instrument muzyczny, aerofon stroikowy;
kolegialny organ resortowy, wspólny dla Korony i Litwy, powołany 1791 przez Sejm Czteroletni ds. nadzoru nad miastami królewskimi;
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego