UAZ

Wielki słownik ortograficzny PWN

UAZ (marka samochodów i firma) UAZ-a, UAZ-ie
uaz (samochód marki UAZ) -za, -zie; -zy, -zów

Porady językowe

marki i egzemplarze
8.04.2015
Interesuje mnie pewna niekonsekwencja. W WSO PWN jest: ZIŁ (firma, marka) i ził (auto tej marki), podobnie z ZIS-em (zisem). Za to UAZ w rzeczonym słowniku jest w obu tych znaczeniach pisany dużymi literami. A co w takim razie z nieujętym w słowniku GAZ-em (gazem)? Lepiej wygląda zdanie: „Przejechał gazem pół Syberii” czy „Przejechał GAZ-em pół Syberii”?
Niestety...
5.09.2013
Dzień dobry Państwu!
Bardzo proszę o informację dotyczącą pisowni nazw wyrobów przemysłowych. Przyzwyczaiłam się już do pisania nazw samochodów małymi literami np. mercedes atego, iveco, lublin, fiat itp. Ale czy tak samo należy napisać nazwę pompy pływającej niagara czy piły do betonu stihl?
Kolejna grupa to komputery, np. deel, lenovo i telefony komórkowe – nokia, samsung. Nie chodzi mi o nazwę firmy produkującej, lecz nazwę telefonu czy komputera.
Z wyrazami szacunku
Anna Świtalska

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... zawiadomieniu pogotowia, zespół GOPR pod kierownictwem Andrzeja Białka rusza terenowym UAZ-em do miejsca wypadku. Tymczasem lekarz wyjeżdża kolejką na Palenicę...
 • ... Agat
  Lada Niva 1:43 Skif
  Raf 2203 1:43 ...
  Uaz 452 furgon 1:43 ...
  Lexus GS 300 1:43 Hongwell...
 • ... chwili wyjeżdżają oni wraz z 10-osobową grupą z Rabki UAZ-em na Długą Polanę, w celu dokładnego przeszukania szlaku zielonego...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego