chęć

Wielki słownik ortograficzny PWN

chęć chęci; te chęci

Słownik języka polskiego PWN

chęć
1. «pragnienie czegoś»
2. «zamiar»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

Z miłą chęcią
17.12.2006
Dzień dobry.
Interesuje mnie kwestia, czy poprawnym jest sformułowanie z miłą chęcią. Czy rzeczywiście chęć może być miła? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Z poważaniem,
Jakub Mrozowski
Epatować empatią
12.01.2016
Mam pytanie dotyczące cytatu:
Kiedyś żyłem z zamiarem bycia dobrym, epatującym empatią, walczącym o zwierzęta, żyjącym dla wyższych idei człowiekiem. Dziś śmieszą mnie wszyscy, którzy próbują ratować świat. On jest już dawno martwy.
Czy jest to napisane poprawnie? Jeśli nie, to jak to napisać, by brzmiało dobrze? Wydaje mi się, że wydźwięk powyższego cytatu kole w ucho. Jednak proszę o odpowiedź.
Kłaniam się pięknie
Michał.
Dlaczego Wroclaw i Polanski?
4.01.2015
Witam serdecznie!
Mam pytanie odnośnie zaniku polskich znaków w przypadkach nazw miejscowości czy imion i nazwisk stosowanych jak przełożenia na język angielski. Chociażby przykład EURO 2012 i miasta-gospodarze WrocLaw, GdaNsk czy PoznaN już nie. Tak samo z nazwiskami – PolaNski czy BLaszczykowski. Dlaczego twory takie są w powszechnym użyciu i czy nie można by na przykład dopuścić pisowni np. Wrocuaw czy Gdanisk. Może i językoznawcy łapią się teraz za głowę, ale chyba bliżej ń do ni niż do n.

Ciekawostki

Mówimy „Dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane”, mając na myśli to, że nawet najlepsze zamiary niewiele są warte, jeśli nie są poparte właściwym działaniem.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... to dzień pracy silnych osobowości. Gdzież nam do podobnego rozmachu. Chęci nie wystarczą. "Nienawiść - podpowiada Karl Kraus - winna sprawiać, że jest...
  • ... od pierwotnej kwalifikacji, gdyż Ralski, oskarżając Polańską, nie kierował się chęcią dopomagania bolszewikom w ich wrogich działaniach względem Polski, lecz jedynie...
  • ... rzeczą całkowicie naturalną, ponieważ to wizyta pożegnalna. Kuczma "sam zasygnalizował chęć odbycia spotkania i oczywiście został zaproszony". Innego zdania są politycy...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego