ciekawy

Wielki słownik ortograficzny PWN

ciekawy; -wi a. ciekaw
ciekaw; -wi a. ciekawy

Słownik języka polskiego PWN

ciekawy
1. «interesujący się czymś, pragnący coś wiedzieć; też: charakterystyczny dla takiej osoby»
2. «budzący zainteresowanie»

• ciekawie • ciekawość

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

Ciekawy a interesujący
7.10.2016
Szanowni Państwo,
uprzejmie proszę o wyjaśnienie, czy w zdaniu Ciekawą listę nazwisk znajdujemy w sztambuchu z przełomu wieków, słowo ciekawą zostało błędnie użyte?
Spotkałam się z opinią, że przymiotnik ciekawy ma zastosowanie do istot żywych, a do rzeczy martwych stosujemy określenie interesujący. Tak więc w powyższym zdaniu ciekawą powinno być zastąpione interesującą. Czy rzeczywiście jest to błąd?
Ciekawy show
29.03.2017
Ostatnio uwagę moją zwraca w internecie sformułowanie ciekawe show. Czy nie powinniśmy w tym przypadku użyć formy ciekawy?

Pozdrawiam
ciekawy kontent
9.12.2008
Szanowni Państwo,
bardzo proszę o odpowiedź na pytanie, czy w języku polskim dopuszcza się możliwość używania wyrazu kontent w formie rzeczownika (w znaczeniu zawartości lub treści medialnych)?
Z góry dziękuję i pozdrawiam,
Kamil

Ciekawostki

CIEKAWY
Słowo ciekawy pochodzi od dawnego czasownika ciekać o znaczeniu ‛biegać’. Ciekawy był ten, kto dużo biegał – po to, aby się czegoś dowiedzieć.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... niedługo zaczną pisać "wszech świat", wszech stronny" i "wszech moc". Ciekawe, czy kiedyś zaczną pisać "dobra nocka"? Właściwie czemu nie.

    Nie...
  • ... w Domach Centrum. Dosłownie. Każdego dnia dzieje się tu coś ciekawego. Jedyny z prawdziwego zdarzenia teatr impresaryjny, działający jako scena Teatru...
  • ... symfonicznej i zespołu rockowego, za to jeden z bardziej udanych. Najciekawsze utwory metalowej grupy oprawili w symfoniczne brzmienie filharmonicy z San...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego