nieładnie

Wielki słownik ortograficzny

Słownik języka polskiego

nieładny
1. «dość brzydki, nieurodziwy»
2. «nieuprzejmy lub niezgodny z przyjętymi zasadami»

• nieładnie

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

br. i b.r.
4.04.2003
Bardzo uprzejmie proszę o odpowiedź na pytanie, czy skrót b.r. (bieżącego roku), gdy kończy zdanie, powinien mieć zapis: b.r. czy b.r..?
Bardzo serdecznie dziekuję za odpowiedź.
Grażyna Pawelec
Skrót b.r. rozwiązujemy jako 'bez roku' lub 'brak roku'; stosują go bibliotekarze w opisie książek, w których nie ma daty wydania.
Znaczenie 'bieżącego roku' ma skrót br., z jedną kropką na końcu. Jeśli kropka zamykająca skrót wypada na końcu zdania, to logicznie rzecz biorąc, powinna po niej następować druga kropka, zamykająca zdanie. Zbieg dwóch kropek wyglądałby jednak nieładnie i dlatego jedną z nich się pomija (można też sobie wyobrażać, że dwie sąsiadujące kropki łączą się w jedną). Natomiast pytajnik oraz wykrzyknik w tej sytuacji pozostają, np.: „Czy było to w styczniu br.?”.
Mirosław Bańko
gestia
19.12.2001
Jak to właściwie jest z tą gestią? Bardzo interesuje mnie to zagadnienie. W ciągu ostatniego tygodnia kilkakrotnie słyszałem właśnie gestia - że coś jest w czyjejś gestii, wg mnie brzmi to jakoś nieładnie czy nawet sztucznie. Czy nie można zastąpić tego jakimś terminem, który nie drażni tak uszu? I tak naprawdę czym jest owa gestia?
Życzę pomyślności w nowym roku. Pozdrawiam,
Łukasz Łukasiewicz
"Jeśli coś leży, jest lub znajduje się w gestii jakichś osób, instytucji lub urzędów, to znajduje się pod ich zarządem lub należy do ich uprawnień" (Inny słownik języka polskiego PWN). Słowo gestia funkcjonuje głównie w języku oficjalnym i w potocznej polszczyźnie może razić. Zwykle można w zamian użyć sformułowania należy do, np. "Ostateczna decyzja leży w gestii (=należy do) prezydenta" (przykład z cytowanego słownika).
Mirosław Bańko
np.
23.04.2003
Który zapis jest prawidłowy: „(...) zapisano czcionką pogrubioną, np: (...)” czy też: „(...) zapisano czcionką pogrubioną, np.: (...)”? Niewiadomą jest dla mnie kropka należąca do skrótu np. – czy w momencie, gdy ląduje tuż przed dwukropkiem, nie powinna zostać opuszczona?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Kropki po np. w żadnym razie nie należy opuszczać. Można się co najwyżej zastanawiać, czy umieścić po niej dwukropek, czy nie. W odczuciu niektórych osób zbieg kropki i dwukropka po skrócie wygląda nieładnie. Gdy jednak skrótem np. chcemy poprzedzić dłuższe wyliczenie, dwukropek jest użytecznym sygnałem naszych intencji. Myślę, że wówczas względu estetyczne powinny ustąpić przed względami logiczno-gramatycznymi.
Mirosław Bańko

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... koło..?
  ja wiem
  witam
  no od rowera?
  a palisz oja
  nieładnie nieładnie
  nio
  cóż
  po Śląsku koło to rower cały
  tak...
 • ... było, jak mówi prezes zarządu, dlatego, że mieli tę załogę (nieładnie to dzisiaj brzmi) o wysokim poziomie świadomości, rozumiejącą zachodzące procesy...
 • ... skomlesz?... Wstyd, Kalasanty!
  Pies nie śmie bać się, bo to
  nieładnie.
  Proszę hamulce włączyć przykładnie!...
  Uwaga!... Zaraz będziemy na dnie."

  Rozległ...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego