pod względem

Wielki słownik ortograficzny PWN

Porady językowe

pod kątem
28.12.2013
Witam.
Bardzo proszę o określenie, czy podane zdanie jest napisane poprawnie. Chodzi mi przede wszystkim o zwrot pod kątem psychologicznym, za który zostałam skarcona przez wykładowcę.
Pod kątem psychologicznym jest to potwierdzeniem jego siły charakteru i pewności siebie.
Pozdrawiam i proszę o szybką odpowiedź.
prof. pod zdjęciem
10.04.2008
Witam,
moje pytanie dotyczy pisowni skrótu prof. Jeśli podpisuję pod zdjęciem prof. N. N., to czy prof. mam napisać z dużej litery, czy z małej?
przyimki w nazwach lokali
16.02.2005
Szanowni Państwo!
Jak prawidłowo odmieniać nazwy własne mające postać wyrażenia przyimkowego? „Idę na zakupy do U Mroza” czy „...do Mroza”? „Jerzy Pilch został nagrodzony za Pod Mocnym Aniołem” czy „...za Mocnego Anioła”? A jeśli restauracja nazywa się Pod Arkadami, to „Idę do Pod Arkadami” czy „Idę pod Arkady” („Pod Arkady”)?
Serdecznie dziękuję za pomoc.
Agnieszka Poźlewicz

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... chorobom nowotworowym, sprawdzana będzie liczba wykonywanych szczepień. Szpitale oceniane będą pod względem liczby zakażeń wewnątrzszpitalnych, długości trwania terapii - powiedział Krzysztof Kiciński.
    (AM...
  • ... Chociaż w naszej gminie nie ma ani jednej sali gimnastycznej, pod względem ilości zawodów sportowych i ich masowości jesteśmy w czołówce - mówił...
  • ... kreowania własnej osobowości zarówno na użytek publiczny, jak i własny. Pod względem literackim Gombrowiczowski akt samotwórstwa jest arcydziełem, nie wydaje się jednak...

Encyklopedia PWN

miesięcznik (1843 dwumiesięcznik), wyd. 1843–46 w Poznaniu;
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego