stacja telewizyjna

Słownik języka polskiego PWN

stacja telewizyjna, radiowa «przedsiębiorstwo nadające własny program»

Porady językowe

Canal Plus
17.06.2008
Witam!
Od wielu lat na polskim rynku istnieje stacja telewizyjna Canal Plus. Problem pojawia się przy odmianie nazwy owej stacji przez przypadki. Jak należy poprawnie powiedzieć: „Widziałem w Canale Plus” czy „Widziałem w Canal Plusie”? A może „Widziałem w Canal Plus”? Przypuszczam, że odmienianie obu członów nazwy nie jest poprawne, tj. „Widziałem w Canale Plusie” odrzuciłbym.
Pozdrawiam serdecznie.
Dzielenie wyrazów
2.11.2016
Droga Poradnio
Proszę o podanie poprawnego podziału przy przenoszeniu następujących słów: 1) Tyśmienica (rzeka) – Tyś-mie- czy Ty-śmie-; 2) NortumbriaNor-tumbria czy Nort-umbria; 3) RastawieckiRa-sta- czy Ras-ta-; 4) OchmanO-chman czy Och-man; 5) Ryan – słowo niepodzielne czy Ry-an (w: Meg Ryan, Ryanair). W Wielkim słowniku ortograficznym PWN z 2016 roku słowa te albo nie występują, albo nie wskazano ich podziału (Ryan, Ryanair). I na koniec: piszemy TVP1 czy TVP 1? TVN24 czy TVN 24?

ekskluzywna porada
29.04.2010
Nurtuje mnie coraz częstsze (szczególnie w Internecie) używanie słowa ekskluzywny w znaczeniu 'dostępny na wyłączność' (jak w ekskluzywny wywiad, ekskluzywne wideo itp.). Z jednej strony brzmi mi to bardzo jak kalka z języka angielskiego, z drugiej obrońcy stosowania go w ten sposób również w języku polskim powołują się na słownikowe: „1. przeznaczony dla zamkniętej grupy osób”. Czy można więc mówić o ekskluzywnym wywiadzie jako o wywiadzie, który publikujemy z prawami do wyłączności?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... raz w pierwszej piętnastce cytowanych mediów nie znalazła się żadna stacja telewizyjna. Badania przeprowadził Instytut Monitorowania Mediów.
  DOK


  Nie robimy zapasów

  Większość...
 • ... płacić jego współtwórcom. W Polsce coraz częściej producentami filmów są stacje telewizyjne. Co to oznacza? Że płacić będą podwójnie: honoraria za zrealizowanie...
 • ... republikanów i demokratów - ale i wobec ogromnej widowni głównych amerykańskich stacji telewizyjnych.
  Rice jest przygotowana do tego typu wystąpień, nie tylko jako...

Encyklopedia PWN

zespół pomieszczeń wraz z urządzeniami do nadawania (nadawcza), przekazywania (retransmisyjna) i odbierania (odbiorcza) sygnałów telewizyjnych.
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego