z pierwszej ręki

Porady językowe

z ręką w nocniku
15.06.2001
Chciałbym dowiedzieć się, jaka jest geneza powiedzenia obudzić się z ręką w nocniku. Proszę o poważne potraktowanie mojego pytania.

Z poważaniem,
Maciej Kowalczyk
Z tym przecinkiem nie wiadomo jak jest
20.02.2013
1. W Słowniku interpunkcyjnym J. Podrackiego i A. Gałązki znalazłem zdania: „Idzie diabli wiedzą dokąd”, „A z nami, diabeł jeden wie, co będzie” (s. 131). Jeśli dobrze zrozumiałem, autorzy traktują drugie zdanie jako zdanie złożone. Czy możliwe byłoby usunięcie przecinków w drugim zdaniu lubi wstawienie ich w pierwszym?
2. Gdy autorzy mówią o swoim podręczniku, zawsze nazywają go Słowniczek (z dużej litery), a przecież na okładce widnieje Słownik. Czy taka praktyka jest prawidłowa?
zbić z pantałyku
6.06.2002
Zaciekawiło mnie, co oznacza pantałyk w zwrocie zbić z pantałyku. Skąd pochodzi to słowo?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... instytucjach praktyki społecznej staże, informują o postępach wiedzy psychologicznej (niejako z "pierwszej ręki") na ich uniwersytetach (relacja c'').

    Nieefektywność postępowania praktycznego opartego na...
  • ... to architekta światowej sławy. Nadto wgląd w jego poglądy otrzymujemy z pierwszej ręki, nieprzepuszczony przez filtr sztuki.
    Najpierw małe wprowadzenie: Philip Johnson należy...
  • ... razu się poprawi. I tylko Zbigniew Janas, znający realia zakładowe z pierwszej ręki, niepotrzebnie kracze: "Nawet jeżeli rząd umorzy długi, to nim minie...

Synonimy

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego