[69] 18.12. Przymiotniki dzierżawcze zakończone na -owski, -owy, -in, -yn, -ów (...)

 
18.12. [69] Przymiotniki dzierżawcze zakończone na -owski, -owy, -in, -yn, -ów (...)
Wielką literą piszemy:
18.12.1. Przymiotniki dzierżawcze (odpowiadające na pytanie czyj?, odnoszące się do właściciela, autora, twórcy) utworzone od imion własnych, zakończone na -owski, -owy, -in, -yn, -ów:
Pałac Kazimierzowski, dramat Szekspirowski, Sabałowe bajania, poezja Miłoszowa, Zosina chustka, Marysin ojciec, Psałterz Dawidów (= Dawida).
18.12.2. Nazwy obiektów i przedmiotów jednostkowych, istniejących tylko w jednym egzemplarzu, np.:
Brama Floriańska (= jedyna zachowana z ośmiu bram głównych w dawnym pierścieniu murów obronnych Krakowa), Brama Skajska (= jedna z bram Troi, przez którąwprowadzono do miasta konia trojańskiego), Całun Turyński (= płótno ze śladami postaci utożsamianej z postacią ukrzyżowanego Chrystusa), Drzwi Gnieźnieńskie (= drzwi katedry w Gnieźnie, unikatowy zabytek europejskiej sztuki romańskiej), Gruba Kaśka (= studnia w Warszawie), Kolos Rodyjski (= posąg Heliosa na wyspie Rodos), Schody Hiszpańskie (= zabytkowe schody wiodące z placu Hiszpańskiego do kościoła św. Trójcy w Rzymie), Słupy Heraklesa (= skały Gibraltaru i Ceuty, stanowiące bramę Morza Śródziemnego – starożytna nazwa Cieśniny Gibraltarskiej).
O pisowni małą literą przymiotników utworzonych od nazw własnych – zob. 20.31.
 
 
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!