Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Studia Socjologiczne
Nr: 4
Miejsce wydania: Wrocław
Rok: 1976
mamy do czynienia z "jednostką etniczną, którą przeważnie określa się jako rasę i dla niej to określenie chętnie akceptujemy".
Ustalenie, że rasa u Gumplowicza stanowi grupę etniczną charakteryzującą się wspólnotą kulturową nie budzi zastrzeżeń. Wątpliwości mogą się natomiast narodzić odnośnie do tego, czy powszechnie cytowana jej definicja ma charakter ogólny. A oto ona:
"ŤRasať stała się dziś poprzez rozwój społeczny na przestrzeni dziejów wyłaniającą się jednością, która swój punkt wyjściowy znajduje w elementach duchowych (język, religia, obyczaj, prawo, kultura etc.), i dopiero z tym dochodzi do najpotężniejszego elementu fizycznego, do istotnego spoiwa, które łączy, do jedności krwi".
Na to, by odpowiedzieć na
mamy do czynienia z "jednostką etniczną, którą przeważnie określa się jako rasę i dla niej to określenie chętnie akceptujemy".<br>Ustalenie, że rasa u Gumplowicza stanowi grupę etniczną charakteryzującą się wspólnotą kulturową nie budzi zastrzeżeń. Wątpliwości mogą się natomiast narodzić odnośnie do tego, czy powszechnie cytowana jej definicja ma charakter ogólny. A oto ona:<br>"ŤRasať stała się dziś poprzez rozwój społeczny na przestrzeni dziejów wyłaniającą się jednością, która swój punkt wyjściowy znajduje w elementach duchowych (język, religia, obyczaj, prawo, kultura etc.), i dopiero z tym dochodzi do najpotężniejszego elementu fizycznego, do istotnego spoiwa, które łączy, do jedności krwi".<br>Na to, by odpowiedzieć na
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego