Jak szukać?

Wyszukiwane słowa należy wpisać w główne pole wyszukiwania. Wyszukiwarka ignoruje wielkość liter i szuka tylko całych słów, dlatego po wpisaniu fragmentu słowa, nie odnajdziemy cytatów zawierających je w całości. Można za to używać operatorów: gwiazdki * zastępującej dowolny ciąg liter i znaku zapytania ? zastępującego jedną literę.

Wyszukiwarka ma wbudowany mechanizm polskiej odmiany. Po wpisaniu dowolnego słowa lub ciągu słów znajdziemy cytaty zawierające zarówno jego postać wpisaną w ramkę, jak i odmienioną. Aby wyłączyć mechanizm odmiany, należy wpisać szukane słowo w cudzysłowie.

 
Szukaj Znajdziesz
kot kot, kota, kotu...
czarny kot czarny kot, czarnego kota, czarnemu kotu...
"czarny kot" czarny kot
 

W korpusie można szukać słowa lub ciągu słów w kontekście innego słowa. Słowo kontekstowe także jest odmieniane. W ramkach ustalamy długość kontekstu lewostronnego i prawostronnego.

W ramkach poniżej ustalamy długość wiersza konkordancji wyświetlanego po prawej i lewej stronie (do 30 wyrazów).

Przykłady będą pokazywać się na kolejnych stronach alfabetycznie, tzn. jeśli szukamy cytatów z w, to na pierwszych stronach, zobaczymy cytaty w 1945 rokuw akcji i w Ameryce, a cytaty z prawostronnym sąsiedztwem dalszych liter pojawią się dopiero na stronach następnych.

Aby sprawdzić, z jakiej książki pochodzi dany cytat, należy kliknąć w nim na słowo wyszukiwane. Zobaczymy wtedy większy fragment tekstu: 50 wyrazów w lewo i w prawo. Nad nim pojawi się okienko z danymi identyfikującymi tekst. Książki opatrzone są informacją o autorze, tytule, roku wydania oraz powstania tekstu lub pierwodruku (jeśli w korpusie jest pierwsze wydanie, podajemy tylko jeden rok). Charakterystyka tekstów prasowych zawiera: tytuł, numer periodyku lub datę dzienną wydania gazety, rok i miejsce wydania. Teksty rozmów opatrzone są informacją o miejscu i roku nagrania, gatunku i temacie. Podobnie określamy temat gatunek, miejsce oraz rok powstania tekstów ulotnych i stron www.

Wybrany cytat rozszerzony można także obejrzeć w wersji tagowanej.

Wyszukiwarka, którą udostępniamy do obsługi korpusu, nie eliminuje homonimii, czyli wieloznaczności wyrazów. Znajdziemy więc np. cytaty z mamy jako formą rzeczownika mama i czasownika mieć.

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego