Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
przez Ludwika XIV. Jego przeciwnicy zjednoczyli swe siły i doprowadzili do ogłoszenia elekcji księcia saskiego Fryderyka Augusta Wettina. Wkroczył on szybko z wojskiem do Rzeczypospolitej - co było zaskoczeniem nawet dla wielu głosujących na niego, koronował się na Wawelu jako AUGUST II i zmusił przybyłego morzem przeciwnika do opuszczenia granic państwa.

August II nie zamierzał się wyrzec osobistych rządów w ojczystej Saksonii - kraju rozwiniętym gospodarczo, bogatym i dobrze administrowanym. Jako dziedziczny książę miał tam większe uprawnienia wobec poddanych niż elekcyjny król w Rzeczypospolitej.
Jednakże władcy Saksonii byli tylko książętami-elektorami: mieli prawo uczestniczenia w wyborze cesarzy Rzeszy niemieckiej, co wyróżniało ich, podobnie
przez Ludwika XIV. Jego przeciwnicy zjednoczyli swe siły i doprowadzili do ogłoszenia elekcji księcia saskiego Fryderyka Augusta Wettina. Wkroczył on szybko z wojskiem do Rzeczypospolitej - co było zaskoczeniem nawet dla wielu głosujących na niego, koronował się na Wawelu jako AUGUST II i zmusił przybyłego morzem przeciwnika do opuszczenia granic państwa.<br><br>August II nie zamierzał się wyrzec osobistych rządów w ojczystej Saksonii - kraju rozwiniętym gospodarczo, bogatym i dobrze administrowanym. Jako dziedziczny książę miał tam większe uprawnienia wobec poddanych niż elekcyjny król w Rzeczypospolitej.<br>Jednakże władcy Saksonii byli tylko książętami-elektorami: mieli prawo uczestniczenia w wyborze cesarzy Rzeszy niemieckiej, co wyróżniało ich, podobnie
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!