Typ tekstu: Książka
Autor: Wolanowski Lucjan
Tytuł: Upał i gorączka
Rok: 1996
można bez trudu ustalić.
Cesarz Chin słał gniewne listy do królowej Wiktorii, pytając, dlaczego akurat ten produkt - opium - ma być narzucany Chinom. Wreszcie wysłał do Kantonu swego admirała, który 7 czerwca 1839 roku zagarnął 20291 skrzyń z opium i wrzucił je do morza. Nakazał też aresztowanie personelu europejskich faktorii.
Wielka Brytania ruszyła na wojnę w obronie wolnego handlu i zachodniej cywilizacji. Chiny nie potrafiły uporać się ze świetnie zorganizowaną machiną wojenną imperium. Miały zmurszały system administracyjny, ich archaiczna sztuka wojenna niewiele się zmieniła na przestrzeni wieków.
Pamiętniki Pei Czing cz'iao, młodego intelektualisty, który na ochotnika wstąpił do wojska mającego bronić Chin
można bez trudu ustalić.<br> Cesarz Chin słał gniewne listy do królowej Wiktorii, pytając, dlaczego akurat ten produkt - opium - ma być narzucany Chinom. Wreszcie wysłał do Kantonu swego admirała, który 7 czerwca 1839 roku zagarnął 20291 skrzyń z opium i wrzucił je do morza. Nakazał też aresztowanie personelu europejskich faktorii.<br> Wielka Brytania ruszyła na wojnę w obronie wolnego handlu i zachodniej cywilizacji. Chiny nie potrafiły uporać się ze świetnie zorganizowaną machiną wojenną imperium. Miały zmurszały system administracyjny, ich archaiczna sztuka wojenna niewiele się zmieniła na przestrzeni wieków.<br> Pamiętniki Pei Czing cz'iao, młodego intelektualisty, który na ochotnika wstąpił do wojska mającego bronić Chin
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!