Typ tekstu: Książka
Autor: Włodzimierz Kwaśniewicz
Tytuł: Dzieje szabli w Polsce
Rok: 1999
identyczna ze wzorem oficerskim. Głownie były przeważnie sygnowane znakiem GUZA. Głownia i pochwa - jak w szablach wzoru oficerskiego.
Szabla tego wzoru ze zbiorów Józefa Pawliszaka z Warszawy (obecnie w zbiorach Arsenału we Wrocławiu) ma pochwę ozdobioną kartuszem z herbem szlacheckim Brodzic przymocowanym nad górną ryfką.

SZABLE OBCE I POLSKIE OKRESU DWUDZIESTOLECIA MIĘDZYWOJENNEGO I II WOJNY ŚWIATOWEJ
SZABLE OBCE
Szable obce znajdowały się w rękach żołnierzy polskich nie tylko podczas I wojny światowej, ale również w okresie dwudziestolecia międzywojennego i II wojny światowej. W okresie międzywojennym były to szable: austriackie, francuskie, pruskie, saksońskie (w minimalnych ilościach), rosyjskie.
Szable austriackie:
- szeregowego kawalerii lekkiej wz
identyczna ze wzorem oficerskim. Głownie były przeważnie sygnowane znakiem GUZA. Głownia i pochwa - jak w szablach wzoru oficerskiego.<br>Szabla tego wzoru ze zbiorów Józefa Pawliszaka z Warszawy (obecnie w zbiorach Arsenału we Wrocławiu) ma pochwę ozdobioną kartuszem z herbem szlacheckim Brodzic przymocowanym nad górną ryfką.<br><br>&lt;tit&gt;SZABLE OBCE I POLSKIE OKRESU DWUDZIESTOLECIA MIĘDZYWOJENNEGO I II WOJNY ŚWIATOWEJ&lt;/&gt;<br>&lt;tit&gt;SZABLE OBCE&lt;/&gt;<br>Szable obce znajdowały się w rękach żołnierzy polskich nie tylko podczas I wojny światowej, ale również w okresie dwudziestolecia międzywojennego i II wojny światowej. W okresie międzywojennym były to szable: austriackie, francuskie, pruskie, saksońskie (w minimalnych ilościach), rosyjskie.<br>Szable austriackie:<br>- szeregowego kawalerii lekkiej wz
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego