Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Problemy
Nr: 7
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1971
daje obraz bardziej zbliżony do rzeczywistości, pozwala więc na dokładniejsze śledzenie dynamiki gospodarki w przestrzeni. Wymaga to jednak rozbudowy specjalnej statystyki regionalnej, dostosowanej do stref gospodarczych. Pewną próbę podjął w tym kierunku GUS, wyróżniając na terenie Polski 17 regionów metropolitalnych, które można identyfikować z wyróżnionymi w artykule aglomeracjami miejsko-przemysłowymi. GUS prowadzi także statystykę dla okręgów i ośrodków przemysłowych oraz makroregionów ekonomicznych.
Próby podjęte przez GUS są interesujące, ale wyróżnione jednostki budzą pewne wątpliwości.
Oparcie się na strefach gospodarczych wymaga specjalnych obliczeń, zsumowania danych dotyczących gromad. Przyjęcie stref gospodarczych wymaga także zmian dotychczasowych metod planowania przestrzennego.
Badania ekonomiczne nad strukturą przestrzenną
daje obraz bardziej zbliżony do rzeczywistości, pozwala więc na dokładniejsze śledzenie dynamiki gospodarki w przestrzeni. Wymaga to jednak rozbudowy specjalnej statystyki regionalnej, dostosowanej do stref gospodarczych. Pewną próbę podjął w tym kierunku GUS, wyróżniając na terenie Polski 17 regionów metropolitalnych, które można identyfikować z wyróżnionymi w artykule aglomeracjami miejsko-przemysłowymi. GUS prowadzi także statystykę dla okręgów i ośrodków przemysłowych oraz makroregionów ekonomicznych.<br>Próby podjęte przez GUS są interesujące, ale wyróżnione jednostki budzą pewne wątpliwości. <br> Oparcie się na strefach gospodarczych wymaga specjalnych obliczeń, zsumowania danych dotyczących gromad. Przyjęcie stref gospodarczych wymaga także zmian dotychczasowych metod planowania przestrzennego.<br> Badania ekonomiczne nad strukturą przestrzenną
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego