Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
zgłaszała się chętnie do szeregów, a począwszy od lata chłopi w wielu oddziałach stanowili większość szeregowych.
Wśród dziesiątków tysięcy osób, karanych po powstaniu przez carskie sądy wojenne, liczba chłopów wynosiła około jednej trzeciej, a w niektórych rejonach dochodziła do połowy. Około 80 chłopów-powstańców zostało rozstrzelanych lub zginęło na szubienicy.
Skądinąd Rząd Narodowy, odkąd dostał się pod wpływy białych, niewiele zdziałał dla umasowienia ruchu, unikał też powierzania chłopom kierownictwa nawet w lokalnych władzach organizacji narodowej. Powstańcza żandarmeria karała śmiercią nie tylko wypadki szpiegostwa lub zdrady, ale i klasowe wystąpienia chłopów przeciw dworom.
Szansa porwania ogółu chłopów do walki nie została wykorzystana
zgłaszała się chętnie do szeregów, a począwszy od lata chłopi w wielu oddziałach stanowili większość szeregowych.<br>Wśród dziesiątków tysięcy osób, karanych po powstaniu przez carskie sądy wojenne, liczba chłopów wynosiła około jednej trzeciej, a w niektórych rejonach dochodziła do połowy. Około 80 chłopów-powstańców zostało rozstrzelanych lub zginęło na szubienicy.<br>Skądinąd Rząd Narodowy, odkąd dostał się pod wpływy białych, niewiele zdziałał dla umasowienia ruchu, unikał też powierzania chłopom kierownictwa nawet w lokalnych władzach organizacji narodowej. Powstańcza żandarmeria karała śmiercią nie tylko wypadki szpiegostwa lub zdrady, ale i klasowe wystąpienia chłopów przeciw dworom.<br>Szansa porwania ogółu chłopów do walki nie została wykorzystana
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego