Typ tekstu: Książka
Autor: Ziomek Jerzy
Tytuł: Renesans
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1973
nazywamy fragmenty Pisma świętego przeznaczone do odczytania w czasie nabożeń
stwa, wybrane na odpowiednie niedziele i święta). Natomiast teksty przytaczanych Ewangelii były prawdopodobnie przez Reja specjalnie dla celów Postylli tłumaczone.
Manifestacje wyznaniowe są w Postylli niezbyt gwałtowne i niezbyt skrajne. Rej unika przytaczania egzemplów, zwalcza apokryfy, chętniej czerpie argumenty ze Starego Testamentu, przede wszystkim z Ksiąg Izajasza. Fundamentalny spór o stosunek dobrych uczynków do wiary rozwija w duchu - można by rzec - zdroworozsądkowym. Wprawdzie ośmiesza uczynki rozumiane jako świadczenia na rzecz Kościoła, ale i dodaje, że przecież "wiara bez uczynków miłosiernych, a uczynki bez wiary wszystko to martwe rzeczy są".
Rej niechętnie odnosi
nazywamy fragmenty Pisma świętego przeznaczone do odczytania w czasie nabożeń<br>stwa, wybrane na odpowiednie niedziele i święta). Natomiast teksty przytaczanych Ewangelii były prawdopodobnie przez Reja specjalnie dla celów Postylli tłumaczone.<br>Manifestacje wyznaniowe są w Postylli niezbyt gwałtowne i niezbyt skrajne. Rej unika przytaczania egzemplów, zwalcza apokryfy, chętniej czerpie argumenty ze Starego Testamentu, przede wszystkim z Ksiąg Izajasza. Fundamentalny spór o stosunek dobrych uczynków do wiary rozwija w duchu - można by rzec - zdroworozsądkowym. Wprawdzie ośmiesza uczynki rozumiane jako świadczenia na rzecz Kościoła, ale i dodaje, że przecież "wiara bez uczynków miłosiernych, a uczynki bez wiary wszystko to martwe rzeczy są".<br>Rej niechętnie odnosi
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego