Typ tekstu: Książka
Autor: Bartosz Grzegorz
Tytuł: Druga twarz tlenu
Rok: 1995
wolnego rodnika wodorotlenowego możliwością reakcji tego jonu jest utworzenie kationorodnika ferrylowego

Nie bez znaczenia dla reakcji nadtlenku wodoru w komórkach jest fakt, że ten stosunkowo mało reaktywny, a obojętny elektrycznie związek może łatwo przenikać przez błony komórkowe i pojawiać się w przedziałach komórki zupełnie różnych od tych, w których powstaje.
Uszkodzenie komórek przez nadtlenek wodoru jest znacznie większe, jeśli w środowisku obecna jest histydyna. Sugerowano, że mechanizm uczulającego działania histydyny polega na powstawaniu kompleksu nadtlenku wodoru z tym aminokwasem, choć nie można wykluczyć, że o efekcie decyduje tworzenie przez histydynę kompleksów z metalami, katalizującymi reakcję Fentona (p. 1.5.4).

Odpowiedź
wolnego rodnika wodorotlenowego możliwością reakcji tego jonu jest utworzenie kationorodnika ferrylowego<br>&lt;gap&gt;<br>Nie bez znaczenia dla reakcji nadtlenku wodoru w komórkach jest fakt, że ten stosunkowo mało reaktywny, a obojętny elektrycznie związek może łatwo przenikać przez błony komórkowe i pojawiać się w przedziałach komórki zupełnie różnych od tych, w których powstaje.<br>Uszkodzenie komórek przez nadtlenek wodoru jest znacznie większe, jeśli w środowisku obecna jest histydyna. Sugerowano, że mechanizm uczulającego działania histydyny polega na powstawaniu kompleksu nadtlenku wodoru z tym aminokwasem, choć nie można wykluczyć, że o efekcie decyduje tworzenie przez histydynę kompleksów z metalami, katalizującymi reakcję Fentona (p. 1.5.4).<br>&lt;gap reason="sampling"&gt;<br>Odpowiedź
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego