Typ tekstu: Książka
Autor: Jarosz Maria
Tytuł: Samobójstwa
Rok: 1997
zachowań jednostkowych, grupowych i instytucjonalnych. Ich klasyfikacja, porządkująca - i nie pretendująca do wyczerpania problemu - jest następująca:

1. Przestępczość: przeciwko życiu (zabójstwa) i zdrowiu, przestępstwa pospolite (kradzieże, włamania), gospodarcze, urzędnicze, bankowe, przestępstwa zorganizowane i aferalne. W tej grupie przestępstw mieszczą się także te, których sprawcami jest młodzież (nieletni i młodociani).

2. Zachowania dezorganizujące rodzinę: przestępstwa przeciwko rodzinie i uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego, procesy dezadaptacji i wykolejenia młodzieży, zjawiska powodujące rozbicie rodzin i narastanie sieroctwa społecznego.

3. Samoniszczenie: alkoholizm, narkomania i samobójstwa a także inne postacie zachowań autoagresywnych.

4. Instytucjonalne rodzaje patologii społecznej spowodowane dysfunkcją władzy ustawodawczej (nieadekwatność uregulowań prawnych do potrzeb
zachowań jednostkowych, grupowych i instytucjonalnych. Ich klasyfikacja, porządkująca - i nie pretendująca do wyczerpania problemu - jest następująca:<br><br> 1. Przestępczość: przeciwko życiu (zabójstwa) i zdrowiu, przestępstwa pospolite (kradzieże, włamania), gospodarcze, urzędnicze, bankowe, przestępstwa zorganizowane i aferalne. W tej grupie przestępstw mieszczą się także te, których sprawcami jest młodzież (nieletni i młodociani).<br><br>2. Zachowania dezorganizujące rodzinę: przestępstwa przeciwko rodzinie i uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego, procesy dezadaptacji i wykolejenia młodzieży, zjawiska powodujące rozbicie rodzin i narastanie sieroctwa społecznego.<br><br>3. Samoniszczenie: alkoholizm, narkomania i samobójstwa a także inne postacie zachowań autoagresywnych.<br><br>4. Instytucjonalne rodzaje patologii społecznej spowodowane dysfunkcją władzy ustawodawczej (nieadekwatność uregulowań prawnych do potrzeb
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego