Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Aura
Nr: 12
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 1988
miniaturowych układów określonych mianem "miliarda kombinatów chemicznych w ziarnku piasku". W wyniku wspomnianych przemian następuje niszczenie podłoża (m. in. drewno, kamień, rzeźby i płaskorzeźby z soli itd.). Zarówno gazowe, jak i pyłowe zanieczyszczenia powietrza oraz opady atmosferyczne uzupełniają niedobory składników pokarmowych dla mikroorganizmów niszczących drewniane i kamienne obiekty zabytkowe.
Mikroorganizmy autotroficzne i heterotroficzne odznaczają się dużą aktywnością biochemiczną i biogeochemiczną w zakresie degradacji - rozpuszczania krzemianów i glinokrzemianów, a więc kamienia, skał i wielu innych minerałów; utleniania i mineralizacji związków organicznych oraz utleniania mineralnych związków miedzi, manganu, siarki, żelaza itd.
Należy jeszcze zaznaczyć, że wspomniane mikroorganizmy odznaczają się szczególnymi właściwościami przystosowawczymi do
miniaturowych układów określonych mianem "miliarda kombinatów chemicznych w ziarnku piasku". W wyniku wspomnianych przemian następuje niszczenie podłoża (m. in. drewno, kamień, rzeźby i płaskorzeźby z soli itd.). Zarówno gazowe, jak i pyłowe zanieczyszczenia powietrza oraz opady atmosferyczne uzupełniają niedobory składników pokarmowych dla mikroorganizmów niszczących drewniane i kamienne obiekty zabytkowe.<br> Mikroorganizmy autotroficzne i heterotroficzne odznaczają się dużą aktywnością biochemiczną i biogeochemiczną w zakresie degradacji - rozpuszczania krzemianów i glinokrzemianów, a więc kamienia, skał i wielu innych minerałów; utleniania i mineralizacji związków organicznych oraz utleniania mineralnych związków miedzi, manganu, siarki, żelaza itd.<br> Należy jeszcze zaznaczyć, że wspomniane mikroorganizmy odznaczają się szczególnymi właściwościami przystosowawczymi do
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego