Typ tekstu: Książka
Autor: Janusz Tazbir
Tytuł: Silva rerum historicarum
Rok: 2002
Wówczas Stanisław August Poniatowski usłużnie podał swój ołówek, którym podpisano ów haniebny akt, przedłożony przez Adama Podhorskiego. Daremnie inny z posłów rzucił się przed królem na kolana, błagając, aby nie pomagał kanalii.
Nie przeliczyła się więc zbytnio Katarzyna II, popierająca wybór Poniatowskiego na tron Rzeczypospolitej również z uwagi na jego charakter. Niemiecki podróżnik Johann Gottfried Seume, który w roku 1805 zawadził był o Warszawę, odnotował, iż pomnik Sobieskiego stoi dokładnie naprzeciwko dawnych apartamentów Stanisława Augusta. "Tak znakomitej satyry nie mógłby ten dobry człowiek na siebie wymyślić". Klio zdobyła się wszakże na jeszcze dotkliwsze szyderstwo.
Czyż bowiem Poniatowski, spędzający ostatnie lata swego
Wówczas Stanisław August Poniatowski usłużnie podał swój ołówek, którym podpisano ów haniebny akt, przedłożony przez Adama Podhorskiego. Daremnie inny z posłów rzucił się przed królem na kolana, błagając, aby nie pomagał kanalii.<br>Nie przeliczyła się więc zbytnio Katarzyna II, popierająca wybór Poniatowskiego na tron Rzeczypospolitej również z uwagi na jego charakter. Niemiecki podróżnik Johann Gottfried Seume, który w roku 1805 zawadził był o Warszawę, odnotował, iż pomnik Sobieskiego stoi dokładnie naprzeciwko dawnych apartamentów Stanisława Augusta. "Tak znakomitej satyry nie mógłby ten dobry człowiek na siebie wymyślić". Klio zdobyła się wszakże na jeszcze dotkliwsze szyderstwo.<br>Czyż bowiem Poniatowski, spędzający ostatnie lata swego
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego