Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok wydania: 2003
Rok powstania: 1993
drogi dalszego doskonalenia aparatu szczękowego, który w końcu osiągnął poziom doskonałości porównywalny jedynie z dzisiejszymi najwyżej uorganizowanymi przeżuwaczami, słoniami czy gryzoniami.
Pierwsza z tych dróg wiodła ku późnokredowym dinozaurom kaczodziobym (ryc.
14.12). Liczba szeregów równocześnie (ale nie synchronicznie) rosnących zębów w policzkowej części szczęki zwielokrotniła się. Zwiększyła się elastyczność czaszki - do tego stopnia, że dociskane do siebie zespoły zębów należących do żuchwy i górnej szczęki ślizgały się poprzecznie i kości szczękowe rozchylały się na zewnątrz, ramiona żuchwy zaś zjeżdżały ku środkowi. Zęby rozcierały w ten sposób pokarm, a ich ścięte powierzchnie tworzyły baterie odpowiadające funkcjonalnie pojedynczym zębom słonia.
Różnice w
drogi dalszego doskonalenia aparatu szczękowego, który w końcu osiągnął poziom doskonałości porównywalny jedynie z dzisiejszymi najwyżej uorganizowanymi przeżuwaczami, słoniami czy gryzoniami.<br>&lt;page nr=360&gt; Pierwsza z tych dróg wiodła ku późnokredowym dinozaurom kaczodziobym (ryc.<br>14.12). Liczba szeregów równocześnie (ale nie synchronicznie) rosnących zębów w policzkowej części szczęki zwielokrotniła się. Zwiększyła się elastyczność czaszki - do tego stopnia, że dociskane do siebie zespoły zębów należących do żuchwy i górnej szczęki ślizgały się poprzecznie i kości szczękowe rozchylały się na zewnątrz, ramiona żuchwy zaś zjeżdżały ku środkowi. Zęby rozcierały w ten sposób pokarm, a ich ścięte powierzchnie tworzyły baterie odpowiadające funkcjonalnie pojedynczym zębom słonia.<br>Różnice w
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego