Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kultura
Nr: 7-8
Miejsce wydania: Paryż
Rok: 1964
zachodniej Lukacsowi pozwolono wrócić do Budapesztu pod warunkiem, że powstrzyma się od jakiejkolwiek działalności politycznej.
Patrząc na losy i działalność Lukacs'a warto może zauważyć, że o ile rewizjoniści ekonomiczni w bloku wschodnim wywierają pewien wpływ o tyle rewizjoniści humaniści nie odzyskali utraconego gruntu.
Na froncie literackim dzieją się rzeczy, które dosłownie nie śniły się filozofom. Jak wiadomo nie wszystkie pozycje ogłoszonej w Sowietach "literatury łagiernej" - uzyskały pieczątkę cenzury komunistycznej w Polsce.
Dlaczego? Opisy łagrów stanowią fragment procesu de-stalinizacji. Celem tych utworów jest zilustrowanie martyrologii "dobrych" komunistów prześladowanych przez "złych" komunistów. Z tego schematu wyłamał się tylko Sołżenicyn.
Jeden z dziennikarzy
zachodniej Lukacsowi pozwolono wrócić do Budapesztu pod warunkiem, że powstrzyma się od jakiejkolwiek działalności politycznej.<br>Patrząc na losy i działalność Lukacs'a warto może zauważyć, że o ile rewizjoniści ekonomiczni w bloku wschodnim wywierają pewien wpływ o tyle rewizjoniści humaniści nie odzyskali utraconego gruntu.<br>Na froncie literackim dzieją się rzeczy, które dosłownie nie śniły się filozofom. Jak wiadomo nie wszystkie pozycje ogłoszonej w Sowietach "literatury łagiernej" - uzyskały pieczątkę cenzury komunistycznej w Polsce.<br>&lt;page nr=148&gt; Dlaczego? Opisy łagrów stanowią fragment procesu de-stalinizacji. Celem tych utworów jest zilustrowanie martyrologii "dobrych" komunistów prześladowanych przez "złych" komunistów. Z tego schematu wyłamał się tylko Sołżenicyn.<br>Jeden z dziennikarzy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego