Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok wydania: 2003
Rok powstania: 1993
może stopniowe wygasanie graptolitów bentosowych w trakcie starszego paleozoiku wiązać można z rozwojem konkurujących z nimi kryptostomatów.
Graptolity planktonowe Największe znaczenie ekologiczne i biostratygraficzne mają graptolity planktonowe. Pojawiły się w końcu kambru. Najstarsze z nich, tak jak pokrewne graptolity bentosowe, miały siateczkowate kolonie w kształcie lejka, tyle że zamiast bazalnego dysku opatrzone były trójbrzeszczotowym statecznikiem (ryc. 11.12). Nieznany jest mechanizm przejścia do planktonowego trybu życia. W toku ewolucji tej linii w trakcie najwcześniejszego ordowiku (tremadoku) postępowała redukcja liczby gałązek kolonii i łączących je beleczek, a co ważniejsze, zanik wiązanego z płcią dymorfizmu poszczególnych rurek (tek).
Bentosowe graptolity formowały rurki po
może stopniowe wygasanie graptolitów bentosowych w trakcie starszego paleozoiku wiązać można z rozwojem konkurujących z nimi kryptostomatów.<br>Graptolity planktonowe Największe znaczenie ekologiczne i biostratygraficzne mają graptolity planktonowe. Pojawiły się w końcu kambru. Najstarsze z nich, tak jak pokrewne graptolity bentosowe, miały siateczkowate kolonie w kształcie lejka, tyle że zamiast bazalnego dysku opatrzone były trójbrzeszczotowym statecznikiem (ryc. 11.12). Nieznany jest mechanizm przejścia do planktonowego trybu życia. W toku ewolucji tej linii w trakcie najwcześniejszego ordowiku (tremadoku) postępowała redukcja liczby gałązek kolonii i łączących je beleczek, a co ważniejsze, zanik wiązanego z płcią dymorfizmu poszczególnych rurek (tek).<br>Bentosowe graptolity formowały rurki po
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego