Typ tekstu: Książka
Autor: Kusch Włodzimierz
Tytuł: Co o promieniowaniu wiedzieć powinniśmy
Rok: 1998
Neutrony

neutron został odkryty przez J. Chadwicka w 1932 r. jest to cząstka o masie prawie identycznej z masa protonu, stanowiąca podstawową cegiełkę struktury jądra atomowego. Swobodny neutron jest nietrwały: rozpada się zgodnie ze schematem: n › p + e- + ? z okresem połowicznego zaniku T1/2 = 10,6 minuty (p - proton, e - elektron, ? - neutrino).
W odróżnieniu od prezentowanych już cząstek alfa i cząstek beta, neutrony nie występują w rozpadach promieniotwórczych. Są emitowane jako produkty reakcji jądrowych, między innymi reakcji rozszczepienia jąder, interesującej nas szczególnie, i dlatego przedstawiamy charakterystykę tej cząstki.
Neutrony są skutecznymi pociskami wywołującymi reakcje jądrowe, gdyż pozbawione ładunku nie podlegają
Neutrony&lt;/&gt;<br><br>neutron został odkryty przez J. Chadwicka w 1932 r. jest to cząstka o masie prawie identycznej z masa protonu, stanowiąca podstawową cegiełkę struktury jądra atomowego. Swobodny neutron jest nietrwały: rozpada się zgodnie ze schematem: n &#155; p + e- + ? z okresem połowicznego zaniku T1/2 = 10,6 minuty (p - proton, e - elektron, ? - neutrino).<br>W odróżnieniu od prezentowanych już cząstek alfa i cząstek beta, neutrony nie występują w rozpadach promieniotwórczych. Są emitowane jako produkty reakcji jądrowych, między innymi reakcji rozszczepienia jąder, interesującej nas szczególnie, i dlatego przedstawiamy charakterystykę tej cząstki.<br>Neutrony są skutecznymi pociskami wywołującymi reakcje jądrowe, gdyż pozbawione ładunku nie podlegają
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego