Typ tekstu: Książka
Autor: Fereniec Jan
Tytuł: Zarys ekonomiki i organizacji rolnictwa
Rok wydania: 1997
Rok powstania: 1985
na wszystkich glebach. Mają one dużą zdolność do przystosowywania się do różnych warunków glebowych i klimatycznych. Pszenica i jęczmień wymagają gleb żyznych, natomiast żyto i owies udają się również na glebach lekkich.
Produkcja zbóż jest gałęzią ziemochłonną. Rośliny zbożowe są chętnie uprawiane w gospodarstwach wielkoobszarowych. Zboża zaliczane są do roślin ekstensywnych, lecz opłacalnych. W uprawie zbóż ponosi się małe ryzyko produkcyjne. Najbardziej energochłonna jest uprawa kukurydzy na ziarno.
Powierzchnię upraw, plony i zbiory 4 podstawowych zbóż w Polsce w wybranych latach ilustruje tabela 6.1.
W Polsce i w innych krajach europejskich zwiększa się udział pszenicy, jęczmienia i pszenżyta w strukturze
na wszystkich glebach. Mają one dużą zdolność do przystosowywania się do różnych warunków glebowych i klimatycznych. Pszenica i jęczmień wymagają gleb żyznych, natomiast żyto i owies udają się również na glebach lekkich.<br>Produkcja zbóż jest gałęzią &lt;orig&gt;ziemochłonną&lt;/&gt;. Rośliny zbożowe są chętnie uprawiane w gospodarstwach wielkoobszarowych. Zboża zaliczane są do roślin ekstensywnych, lecz opłacalnych. W uprawie zbóż ponosi się małe ryzyko produkcyjne. Najbardziej energochłonna jest uprawa kukurydzy na ziarno.<br>Powierzchnię upraw, plony i zbiory 4 podstawowych zbóż w Polsce w wybranych latach ilustruje tabela 6.1.<br>W Polsce i w innych krajach europejskich zwiększa się udział pszenicy, jęczmienia i pszenżyta w strukturze
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego