Typ tekstu: Książka
Autor: Zarzycki Jan
Kuryszko Jan
Tytuł: Anatomia mikroskopowa zwierząt i człowieka
Rok: 1995
oraz małe gruczoły ślinowe pęcherzykowe lub cewkowo-pęcherzykowe. 105


Wytwarzają one wydzielinę śluzową oraz enzymy (amylazy) rozkładające węglowodany. Błona śluzowa przechodzi bez wyraźnej granicy w tkankę podśluzową zbudowaną z tkanki łącznej luźnej, zawierającej naczynia krwionośne i nerwy oraz gruczoły.
2. Wargi ustne (labia oris)
Wargi ustne (ryc. 53) są to fałdy skórno-mięśniowe ograniczające wejście do jamy ustnej, w których obrębie skóra przechodzi w błonę śluzową rozwijającą się z ektodermy i mezenchymy.
W wardze ustnej rozróżnia się trzy części: 1. skórną, 2. śluzową, 3. środkową.
Część skórna wargi ma budowę skóry. Jest ona pokryta naskórkiem, pod nim zaś znajduje się skóra
oraz małe gruczoły ślinowe pęcherzykowe lub cewkowo-pęcherzykowe. 105<br><br><br>Wytwarzają one wydzielinę śluzową oraz enzymy (amylazy) rozkładające węglowodany. Błona śluzowa przechodzi bez wyraźnej granicy w tkankę podśluzową zbudowaną z tkanki łącznej luźnej, zawierającej naczynia krwionośne i nerwy oraz gruczoły.<br>2. Wargi ustne (labia oris)<br>Wargi ustne (ryc. 53) są to fałdy skórno-mięśniowe ograniczające wejście do jamy ustnej, w których obrębie skóra przechodzi w błonę śluzową rozwijającą się z ektodermy i mezenchymy.<br>W wardze ustnej rozróżnia się trzy części: 1. skórną, 2. śluzową, 3. środkową.<br>Część skórna wargi ma budowę skóry. Jest ona pokryta naskórkiem, pod nim zaś znajduje się skóra
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego