Typ tekstu: Książka
Tytuł: Sporne sprawy polskiej literatury współczesnej
Rok: 1998
oraz gesty samoobronne, wśród których najbardziej odruchowym i naturalnym jest gest okopywania się w polskości, trwania w "oblężonej twierdzy", jak pisali Jerzy Kwiatkowski czy Marcin Król.
Niekwestionowanymi autorytetami moralnymi tego historycznego "międzyczasu" byli pisarze starszych generacji, urodzeni przed wojną (w latach dziesiątych, dwudziestych, trzydziestych naszego stulecia) - pisarze, których dzieła najtrwalej, jak dotąd, osadziły się w literackiej świadomości. Którzy ponadto odczuwali - jak trafnie zauważył Julian Kornhauser - silną potrzebę wyrażania aspiracji społeczeństwa, a twórczość zawsze była dla nich nie tylko formą ekspresji indywidualnej, ale także sposobem uczestnictwa w duchowym życiu wspólnoty.
Mówiąc o tych pisarzach trzeba pamiętać, że ich (z reguły nie najlepsze) utwory
oraz gesty samoobronne, wśród których najbardziej odruchowym i naturalnym jest gest okopywania się w polskości, trwania w "oblężonej twierdzy", jak pisali Jerzy Kwiatkowski czy Marcin Król.<br> Niekwestionowanymi autorytetami moralnymi tego historycznego "międzyczasu" byli pisarze starszych generacji, urodzeni przed wojną (w latach dziesiątych, dwudziestych, trzydziestych naszego stulecia) - pisarze, których dzieła najtrwalej, jak dotąd, osadziły się w literackiej świadomości. Którzy ponadto odczuwali - jak trafnie zauważył Julian Kornhauser - silną potrzebę wyrażania aspiracji społeczeństwa, a twórczość zawsze była dla nich nie tylko formą ekspresji indywidualnej, ale także sposobem uczestnictwa w duchowym życiu wspólnoty.<br> Mówiąc o tych pisarzach trzeba pamiętać, że ich (z reguły nie najlepsze) utwory
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego