Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 32
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2000
o równowagę sił i wpływów w mieście. Chrześcijanie wydawali się naturalnym sojusznikiem w powstrzymywaniu ekspansji islamistów. Kolejni papieże zabiegali o gwarancje wolności kultu i działania dla katolików w Jerozolimie. Traktatowo uzyskał je ostatecznie Jan Paweł II (1993). Watykańska dyplomacja od lat obstaje przy specjalnym statusie tego miasta jako światowego dziedzictwa kulturalno-religijnego.
Z religią splata się węzłem nierozerwalnym polityka. Jerozolimę obiecał palestyńskim Arabom pogromca Turków generał Allenby (1917). Miasto było stolicą brytyjskich władz mandatowych w Palestynie i miejscem zaciętych walk Palestyńczyków z napływającymi coraz szerszą falą żydowskimi osadnikami i bojowcami syjonistycznymi, którzy atakowali też Brytyjczyków.
W 1947 r. ONZ zaleciła międzynarodowy
o równowagę sił i wpływów w mieście. Chrześcijanie wydawali się naturalnym sojusznikiem w powstrzymywaniu ekspansji islamistów. Kolejni papieże zabiegali o gwarancje wolności kultu i działania dla katolików w Jerozolimie. Traktatowo uzyskał je ostatecznie Jan Paweł II (1993). Watykańska dyplomacja od lat obstaje przy specjalnym statusie tego miasta jako światowego dziedzictwa kulturalno-religijnego.<br>Z religią splata się węzłem nierozerwalnym polityka. Jerozolimę obiecał palestyńskim Arabom pogromca Turków generał Allenby (1917). Miasto było stolicą brytyjskich władz mandatowych w Palestynie i miejscem zaciętych walk Palestyńczyków z napływającymi coraz szerszą falą żydowskimi osadnikami i bojowcami syjonistycznymi, którzy atakowali też Brytyjczyków.<br>W 1947 r. ONZ zaleciła międzynarodowy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego