Typ tekstu: Książka
Autor: Zięba Maciej
Tytuł: Niezwykły pontyfikat
Rok: 1997
podkreślenia potęgi nienawiści dzielącej narody. A Jan Paweł II ukazuje Oświęcim jako symbol zwycięstwa oraz wezwanie do przebaczenia, do pojednania między ludźmi i narodami.
To właśnie teologiczna wizja dziejów umożliwia mu taką interpretację. Zauważmy przy tym, że na poziomie faktów i wydarzeń Papież ulega uwarunkowaniom swego czasu i powtarza oficjalnie lansowaną liczbę 4 milionów ofiar. Dziś wiemy, że komunistyczna propaganda zawyżyła tę liczbę ponad dwukrotnie, aby umacniać nienawiść do Niemców. To kolejny przykład pokazujący, jak bardzo koszmarny był to system. Kłamstwo oblepiało wszystko. Nawet prawda o tak straszliwym miejscu jak Auschwitz była traktowana instrumentalnie, ideologicznie.
Ale Papież złamał tutaj pewną zmowę
podkreślenia potęgi nienawiści dzielącej narody. A Jan Paweł II ukazuje Oświęcim jako symbol zwycięstwa oraz wezwanie do przebaczenia, do pojednania między ludźmi i narodami.<br>To właśnie teologiczna wizja dziejów umożliwia mu taką interpretację. Zauważmy przy tym, że na poziomie faktów i wydarzeń Papież ulega uwarunkowaniom swego czasu i powtarza oficjalnie lansowaną liczbę 4 milionów ofiar. Dziś wiemy, że komunistyczna propaganda zawyżyła tę liczbę ponad dwukrotnie, aby umacniać nienawiść do Niemców. To kolejny przykład pokazujący, jak bardzo koszmarny był to system. Kłamstwo oblepiało wszystko. Nawet prawda o tak straszliwym miejscu jak Auschwitz była traktowana instrumentalnie, ideologicznie.<br>Ale Papież złamał tutaj pewną zmowę
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego